جذابیت چهره با اصلاح طرح لبخند

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / جذابیت چهره با اصلاح طرح لبخند
۷ دقیقه
اصلاح-طرح-لبخند
آنچه می خوانید...

بسیاری از افراد از فرم لبخند خود ناراضی هستند، این مساله شاید به دلیل وجود لکه ، تغییر رنگ، شکستگی یا کج بودن دندان ها و… باشد. دندانپزشکان برای هر مشکل زیبایی مربوط به دهان و دندان که ممکن است داشته باشید راه حلی ارائه میکند به همین دلیل است که درمان‌های اصلاح طرح لبخند بسیار محبوب شده‌اند.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند، فرآیندی است که به جهت بهبود ظاهری لبخند شما، به کمک روش های درمانی دندانپزشکی انجام می شود برخی از مولفه هایی که در نظر گرفته می شوند عبارتند از ظاهر صورت، رنگ پوست، رنگ مو، دندان ها (رنگ، شکل و… دندان)، بافت لثه و لب ها. اصلاح طرح لبخند منجر به افزایش اعتماد به نفس و حس خوب در بیماران می شود.

طراحی-لبخند
طرح-لبخند

انواع روش های اصلاح طرح لبخند

برای اصلاح طرح لبخند از روش های مختلفی استفاده می شود مثل:

ونیر دندان

روکش یا لایه‌ای نازک با ضخامت ۱ میلیمتر است که از مواد همرنگ دندان افراد ساخته می‌شود و برای پوشش سطح جلوی دندان‌هایی که ممکن است به علت فاصله‌داشتن یا رنگ متفاوت یا بدشکل بودن و کج‌بودن، ظاهر خوبی نداشته باشند به کار می‌رود. امروزه کامپوزیت ونیر به یکی از روش های پرطرفدار برای اصلاح طرح لبخند می باشد.

بلیچینگ دندان

سفید کردن یا بلیچینگ دندان، روشی برای رفع بد رنگی و زردی دندان ها می باشد که باعث افزایش اعتماد بنفس و زیباتر شدن چهره فرد می شود. تغییر رنگ دندان ها به علل مختلفی از جمله مصرف سیگار، مواد غذایی و نوشیدنی های رنگ دهنده مانند قهوه، الکل، سبزیجات و … ایجاد می شود که با بلیچینگ دندان که یکی از روش های اصلاح طرح لبخند می باشد قابل درمان است. این کار در مطب و منزل قابل انجام است.

باندینگ

باندینگ دندان روشی است که در آن مواد کامپوزیت (یک ماده پلاستیکی با دوام و همرنگ دندان) قرار میگیرد و به کمک یک پرتو مخصوص اتصال کامپوزیت رزین مستقیما بر روی دندان انجام می شود که در نهایت به دندان می‌چسبد تا لبخند فرد را زیباترکند یا بهبود بخشد.

ایمپلنت یا کاشت دندان

یک نوع فرایند کاشت دندان است که پروتزی به شکل دندان در دهان بیمار، جایگزین دندان طبیعی وی می‌گردد.

هدف از اصلاح طرح لبخند

هدف از انجام اصلاح لبخند، بهبود ظاهر دندان هاست. اصلاح طرح لبخند باعث افزایش زیبایی لبخند شما شده و چهره را جذاب تر نشان می دهد. اصلاح طرح لبخند تغییرات و اصلاحات زیادی روی دندان شما ایجاد می کند که عبارتند از:

 • دندان های کج
 • دندان های لکه دار
 • فاصله بین دندانی
 • نامرتبی و شلوغی دندانها
 • لبخند لثه ای
لبخند-جذاب
لبخند-زیبا

برخی از حالت های لبخند که دندانپزشک در شما بررسی می کند و می تواند بهبود یابد شامل موارد زیر است:

رنگ دندان: پرکردگی های دندان نقره ای یا آمالگام دندانی را می توان با ترمیم هایی مثل کامپوزیت طبیعی و همرنگ دندان جایگزین کرد، در حالی که سفید کردن دندان می تواند رنگ دندان های لکه دار یا کدر را بهبود بخشد.

زمان انتخاب رنگ دندان، به خاطر داشته باشید که دندان های تیره دهان شما را پیر و ناسالم جلوه می کند. یک لبخند خوش فرم که از دندان های روشن و سفید تشکیل شده است به شما ظاهری جوان می بخشد. رنگی که دندانپزشک شما برای سفید کردن دندان ها و روکش ها انتخاب می کند با توجه به هماهنگی و رنگ صورت و موهای شما به دقت ارزیابی می شود. دندانپزشکان در یافتن تعادل مناسب بین ایجاد لبخند روشن تر و سفیدتر و حفظ رنگ طبیعی دندان مهارت دارند.

فاصله: دندان‌هایی که کج هستند، روی هم قرار گرفته‌اند یا بین آنها فاصله وجود دارد، می‌توان در صورت لزوم از طریق ارتودنسی یا اینویزیلاین(ارتودنسی نامرئی) صاف ومرتب کرد و با روکش‌ها بهبود بخشید.

جای خالی دندان ها: عدم وجود یک یا چند دندان می تواند بر ظاهر لبخند شما تأثیر منفی بگذارد و همچنین بر گاز گرفتن شما تأثیر بگذارد و خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد. جای خالی دندان ها را می توان با ایمپلنت های دندانی، بریج یا پروتزهای پارسیل جایگزین کرد.

هارمونی و تعادل: دندان‌های ناهموار، شکسته و ترک خورده را می‌توان برای ظاهری بهتر به هم چسباند. همچنین لبخند لثه‌ای را می‌توان برای بهبود ظاهر کلی لبخند اصلاح کرد.

لب‌ها، لبخند و گونه‌های پرتر: یک صورت نامرتب یا پیر را می‌توان با روش‌های خاصی که در اصلاح لبخند از آن استفاده می شود، مثل ارتودنسی و یا جراحی فک و صورت، بهبود بخشید و جوان‌سازی کرد.

مزایای طراحی لبخند

طراحی لبخند به شیوه ها و ابزار بسیار مختلفی انجام می شود و مزایای زیادی دارد. با توجه به گستره وسیعی از گزینه‌های درمانی و راه‌حل‌هایی که این اصلاح‌ها ارائه می‌دهند، می‌توانید مزایای فراوانی نیز انتظار داشته باشید که عبارتند از :

 • روش های کم تهاجمی
 • درمان های سریع
 • درد کمتر و راحت تر
 • ظاهری زیبا
 • بهبود سلامت دهان و دندان

تغییر شکل لبخند چقدر طول می کشد؟

مدت زمانی که معمولا برای تکمیل اصلاح لبخند شما طول می کشد می تواند متفاوت باشد. دلیل این تفاوت بخاطر مشکلاتی است که هر فردی می تواند داشته باشد و همینطور گزینه های مختلفی که برای انتخاب روش اصلاح پیش روی خود دارد. 

امکان دارد که در یک جلسه بتوان بیش از فرایند درمانی را انجام داد که این در وقت و هزینه صرفه جویی و رسیدن به نتیجه را هم آسان تر می کند. به این ترتیب برخی درمان ها تنها یکبار انجام می شوند و برخی دیگر فرایندی چند جلسه ای دارند و به درمان های دیگر وابسته هستند مثل پروسه ایمپلنت.

بدین ترتیب کار ارتودنسی باید تکمیل شود تا فاصله صحیح دندان ها و ریشه ها قبل از کاشت ایمپلنت رعایت شود.

میانگین زمان‌بندی امور مختلف دندانپزشکی:

 • سفید کردن دندان ها: ممکن است یک ساعت یا کمتر طول بکشد.
 • باندینگ: می تواند در عرض یک ساعت تکمیل شود – مگر اینکه چندین دندان درگیر باشد.
 • روکش های دندانی: از یک روز تا یک هفته.
 • ارتودنسی: از هفته ها، ماه ها تا سال ها.

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند

باید رعایت بهداشت دهان و دندان را به صورت درست و کامل یاد بگیرید و عادت های قبلتان را اصلاح کنید تا از دندان های ترمیم شده خود بخوبی مراقبت کنید و لبخند زیبایی که برای آن وقت و هزینه صرف کرده اید را برای سال های آینده حفظ کنید.

خمیردندان های سفیدکننده و عادت های غلط مسواک زدن می توانند سطوح ترمیم شده را  خراش داده و جلا و درخشندگی آن ها را از بین ببرد. به این ترتیب، خمیر دندان های حاوی فلوراید غیر سفیدکننده به شما توصیه می شود. برای حداکثر اثربخشی، دو تا سه بار در روز مسواک بزنید. نخ دندان یک عامل کلیدی در از بین بردن جرم دندان است و در واقع طول عمر ترمیم ها را افزایش می دهد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. نخ دندان کشیدن برای همه مهم است، اما به صورت ویژه برای افرادی که روکش دارند اهمیت دارد.

ثابت شده است که دهانشویه های حاوی الکل تأثیر منفی بر کامپوزیت دارند. علاوه بر این، محتوای الکل موجود در دهانشویه‌ها به مرور زمان می‌تواند پیوند بین ترمیم‌ها (تاج و روکش‌ها) و دندان‌های شما را تخریب کند. به جای آن از دهانشویه های بدون الکل استفاده کنید.

غذاها و نوشیدنی هایی که باید محدود یا اجتناب کنید

برای جلوگیری از پوسیدگی از خوردن غذاهای حاوی قند پرهیز کنید و میان وعده های بین وعده های غذایی را محدود کنید. مصرف قهوه، نوشابه، چای و غیره را محدود کنید.

از مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی بپرهیزید. الکل زیاد می تواند کار دندانپزشکی شما را خراب کند.

سایر اقدامات احتیاطی

از گاز گرفتن و یا جویدن اجسام سخت مانند خودکار، منگنه، فلز، درب بطری و غیره خودداری کنید.

اگر دندان قروچه دارید و برای جلوگیری از آسیب دیدن دندان ها و ترمیم ها به شما یک محافظ‌ دهانی مانند نایت‌گارد داده شده است، از آن استفاده کنید.

به دستورالعمل های دندانپزشک خود عمل کنید تا لبخند زیبایتان ماندگار شود.

هزینه اصلاح طرح لبخند

هزینه اصلاح طرح لبخند بستگی به عوامل مختلفی دارد. این عوامل عبارتند از:

 • روش اصلاح طرح لبخند
 • جنس و برند مواد استفاده شده
 • موقعیت جغرافیایی کلینیک
 • دستمزد و مهارت پزشک
 • میزان ناهنجاری فک
 • جلسات درمانی

برای اطلاع از هزینه دقیق اصلاح طرح لبخند با مطب دکتر لیلا سحابی تماس بگیرید.

منابع:

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *