چگونه بهترین رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب کنیم؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / چگونه بهترین رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب کنیم؟
۵ دقیقه
انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت ونیر
آنچه می خوانید...

کامپوزیت ونیر دندان یکی از روش های محبوب و پرطرفدار برای بهبود رنگ و ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند است. دندان ها نقش مهمی در صورت افراد دارند و می توانند تغییرات خوبی را در چهره ایجاد کنند. یکی از مهم ترین نکات در مورد کامپوزیت ونیر، طبیعی بودن رنگ و ظاهر آن است. انتخاب رنگ کامپوزیت از مراحل مهمی است که باید در آن دقت زیادی به خرج دهید.

رنگ کامپوزیت ونیر دندان

نکات مهم در انتخاب رنگ کامپوزیت

یکی از مهم ترین مراحل کامپوزیت ونیر، انتخاب رنگ مناسب است. برخی از افراد تصور می کنند که سفید ترین رنگ ها، بهترین انتخاب برای کامپوزیت ونیر هستند؛ در حالی که رنگ مناسب برای کامپوزیت در هر فردی به عوامل مختلف مانند رنگ پوست فرد و رنگ دندان های طبیعی او بستگی دارد.

  • رنگ پوست در انتخاب رنگ کامپوزیت مهم است. اگر رنگ پوست شما تیره است، بهتر است از رنگ های طبیعی تر استفاده کنید. هرچه رنگ سفید تر باشد، کنتراست بیشتری را با پوست شما ایجاد می کند و جلوه ای غیر طبیعی خواهد داشت.
  • اگر رنگ پوست شما روشن است، رنگ های روشن گزینه ای مناسب برای شما به شمار می روند.
  • سفیدی چشم یکی از معیار های انتخاب رنگ کامپوزیت دندان است. اگر رنگ مورد نظر شما از سفیدی چشم هایتان سفید تر باشد، احتمالا ظاهری غیر طبیعی را ایجاد خواهد کرد.
  • اگر تمام دندان هایی که در جلوی فک قرار دارند را کامپوزیت می کنید، دست شما در انتخاب رنگ باز تر است. اما اگر ۲ الی ۴ دندان را کامپوزیت می کنید و بخشی از دندان های واقعی خودتان نیز در هنگام خندیدن نمایان شود، انتخاب رنگ متناسب و طبیعی اهمیت بیشتری پیدا می کند.
  • اگر رنگ دندان های شما در اثر عوامل مختلف زرد یا لک شده است، پزشک ابتدا دندان های شما را با روش های مخصوص سفید می کند تا رنگ دندان ها یکدست و طبیعی شود.
  • همانطور که دندان های طبیعی از چند طیف رنگی تشکیل شده اند، پزشک می تواند با استفاده از تکنیک لایه گذاری، با ترکیب چند سایه، ظاهری طبیعی را برای دندان های شما ایجاد کند.
رنگ مناسب کامپوزیت ونیر

بیشتر بخوانید: بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان

انواع رنگ کامپوزیت ونیر

رنگ دندان ها معمولا به ۴ دسته تقسیم می شود: A، B، C و D. هر یک از این سایه های رنگی، ۱ تا ۴ درجه را شامل می شوند که درجه روشنی و تیرگی آنها را مشخص می کند. ۱، روشن ترین درجه از هر رنگ است.

این دسته بندی به پزشک این امکان را می دهد که طبق سلیقه مراجعه کننده و رنگ طبیعی دندان های او، بهترین رنگ را از میان رنگ های مختلف انتخاب کنند. در حال حاضر رنگ های A1، B1 و A3 پر طرفدار ترین رنگ ها برای کامپوزیت دندان هستند.

پزشک چگونه رنگ مناسب کامپوزیت را انتخاب می کند؟

پزشک برای انتخاب رنگ طبیعی و مناسب برای کامپوزیت ونیر، عوامل مختلفی همچون رنگ پوست، مو، چشم و سلیقه و خواسته مشتری را در نظر می گیرد. پزشک با قرار دادن دسته بندی رنگ های مختلف در کنار دندان های فرد، طیف رنگی مناسب را تشخیص می دهد. فرد می تواند با توجه به دسته رنگبندی مناسب، روشن ترین رنگ در آن دسته را انتخاب کند.

دندانپزشک برای طبیعی جلوه دادن کامپوزیت، از تکینک لایه گذاری استفاده می کند. همانطور که دندان های طبیعی ما از سایه های روشن و تیره تشکیل شده است، پزشک از یک رنگ پایه برای برای لایه میانی دندان و از رنگ های روشن تر برای لبه های دندان استفاده می کند. این رنگ ها بصورت لایه لایه روی هم قرار می گیرند تا ظاهری طبیعی را ایجاد کنند. مهارت دندان پزشک در این مرحله بسیار مهم است. دندان پزشک ماهر می تواند بهترین و طبیعی ترین کامپوزیت را روی دندان شما نصب کند.

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

پرطرفدار ترین رنگ کامپوزیت دندان

برخی از سایه های رنگی ارائه شده توسط برند های معروف، از محبوبیت بالایی برخوردار اند و در بین طیف ها و سایه های مختلف پرکاربرد تر هستند:

سایه XL از برند Kerr

برند آمریکایی Kerr یکی از شرکت های شناخته شده است که بهترین انواع کامپوزیت را ارائه می کند. طیف رنگ XL از رنگ های محبوب و پر طرفدار است در طیف رنگ های سفید جای ندارد اما رنگی کاملا طبیعی را ارائه می دهد و مقاومت و کیفیت بسیار بالایی دارد.

سایه BW از برند شفو

برند شفو از برند های ژاپنی مطرح در زمینه تولید کامپوزیت دندان است. سایه رنگ BW به دلیل درخشندگی فوق العاده و کیفیت و مقاومت بسیار بالایی که ارائه می دهد، بسیار پر استفاده و محبوب است. این سایه رنگی علاوه بر رنگ طبیعی و جذاب، در برابر سایش مقاوم است و سازگاری بالایی با بافت لثه دارد.

مشاوره انلاین دکتر لیلا سحابی

انتخاب بهترین رنگ برای کامپویت دندان

همانطور که پیش تر گفته شد، عوامل متعددی در انتخاب رنگ متناسب و طبیعی برای دندان های شما نقش دارد. در واقع بهترین راهکار برای پیدا کردن رنگ مناسب دندان های شما، مشورت با پزشک است. کامپوزیت می تواند تغییر چشم گیری را در چهره شما ایجاد کند و بسیار مهم است که طبیعی و مناسب به نظر برسد. از این رو انتخاب دندانپزشک ماهر و با تجربه تاثیر بسیاری در نتیجه حاصل از کامپوزیت ونیر دارد. با انتخاب بهترین دکتر کامپوزیت ونیر، می توانید دندان هایی طبیعی و زیبا داشته باشید. بنابراین در انتخاب دندانپزشک وقت بالایی به خرج دهید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *