کدام نوع ونیر بهتر است؟ ونیر کامپوزیت یا سرامیکی؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / کدام نوع ونیر بهتر است؟ ونیر کامپوزیت یا سرامیکی؟
۵ دقیقه
آنچه می خوانید...

ونیر دندان که با عنوان کامپوزیت دندان نیز شناخته میشود، یکی از روش هایی است که برای اصلاح فرم، رنگ و ظاهر دندان ها کاربرد دارد. این روش به دلیل زیبایی و نظم خاصی که به دندان ها میدهد، افراد بسیاری را به خود جذب کرده است. ونیر یک لایه از جنس رزین شفاف است که روی دندان کشیده میشود و ظاهر دندان را بهبود میدهد و انواع مختلفی دارد.

ونیر انواع متفاوتی دارد و میتواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. ونیر در مقایسه با سایر روش های مشابه مانند لمینت، کمتر تهاجمی است و در مدت زمان کمتری انجام میشود. در این مطلب با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است در مورد انواع ونیر بدانید را مرور کنیم.

کامپوزیت ونیر

ونیر دندان چیست؟

ونیر پوشش نازکی است همرنگ مینای دندان که روی سطح دندان ها قرار میگیرد و شکل، فرم و رنگ آنها را اصلاح میکند. ونیر برای رفع بسیاری از مشکلات دندان ها کاربرد دارد. با استفاده از ونیر میتوان لک و تغییر رنگ دندان ها، شکستگی یا پوسیدگی دندان، کج و نامرتب بودن دندان ها و فاصله زیاد بین آنها را پوشش داد.

مزایای ونیر دندان

ونیر که با اسم های کامپوزیت نیز شناخته میشود، مزایای بسیاری را برای افراد به همراه دارد و میتواند بدون عارضه خاصی، لبخند افراد را زیبا و درخشان کند. از جمله مزایایی ونیر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سازگار بودن با بافت لثه
 • ایجاد لبخندی زیبا و درخشان
 • مقاومت در برابر لک
 • سفید کردن و بهبود رنگ دندان ها
 • غیر تهاجمی و بدون آسیب به مینا دندان
 • پوشش شکستگی و آسیب دیدگی دندان
لمینت دندان

انواع ونیر دندان

ونیر بطور کل، به دو نوع اصلی تقسیم میشود. ونیر کامپوزیتی و ونیر سرامیکی. در ادامه به تفاوت ها و مزایای انواع ونیر خواهیم پرداخت:

ونیر سرامیکی

ونیر سرامیکی برای سفید کردن دندان و بهبود و اصلاح ظاهر آن کاربرد دارد. ونیر سرامیکی علاوه بر زیبایی دندان و بهبود رنگ، دندان را از پوسیدگی حفظ میکند و برای پوشش دادن کجی یا شکستگی دندان کاربرد دارد. ونیر سرامیکی پس از اندازه گیری و قالب گیری از دندان افراد، آماده شده و روی دندان نصب میشود.

در روند نصب کامپوزیت سرامیکی، ابتدا باید از دندان فرد قالب گرفته شود. قالب ها در آزمایشگاه متناسب با فرم دندان فرد ساخته میشوند. پروسه ساخت کامپوزیت سرامیکی ممکن است تا دو هفته زمان ببرد. پس از آماده شدن پوشش سرامیکی، دندان پزشک آنها را روی دندان طبیعی فرد نصب میکند. برای نصب کامپوزیت سرامیکی نیاز است تا مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود.

کاربرد و مزایای کامپوزیت سرامیکی:

 • بهبود تغییر رنگ، لک و تیرگی دندان ها
 • بهبو ظاهر دندان های دارای ساییدگی
 • بهبود لب پر شدن و شکستگی دندان
 • کاهش فاصله میان دندان ها
 • استحکام و مقاومت بالا
 • ظاهر طبیعی و مقاوم در برابر لک

ونیر کامپوزیتی

ونیر کامپوزیتی نوعی پوشش است که برای قرار گرفتن روی دندان، به تراشیدن مینای دندان نیاز ندارد. در این نوع کامپوزیت، به قالب گیری نیازی نیست و در بسیاری مواقع در همان جلسه اول کامپوزیت روی دندان قرار میگیرد. ونیر کامپوزیتی میتواند رنگ دندان ها را بهبود و مشکلاتی ماننند شکستگی، ترک و آسیب دیدگی را پوشش دهد.

طی جایگذاری این نوع کامپوزیت، پس از آماده شدن مواد با استفاده از رنگ متناسب با دندان ها شما، کامپوزیت با دقت و ظرافت بالا روی دندان ها قرار داده میشود.

کاربرد و مزایای ونیر کامپوزیتی:

 • سفید و یکدست کردن رنگ دندان
 • بهبود شکستگی و ترک خوردگی دندان
 • بدون نیاز به تراشیدن مینای دندان
 • مدت زمان کم برای جایگذاری روی دندان
 • مقایسه ونیر سرامیکی و کامپوزیتی

بیشتر بخوانید: راهکارهای موثر در افزایش ماندگاری کامپوزیت ونیر دندان

ونیر سرامیکی و کامپوزیتی هر دور برای اصلاح رنگ و آسیب دیدگی های دندان کاربرد دارند و میتوانند ظاهر دندان را اصلاح کنند. ونیر سرامیکی معمولا نسبت به نوع کامپوزیتی از مقاومت، دوام و استحکام بیشتری برخوردار است. در مواردی که شکستگی یا ترک خورگی جدی تر است، معمولا ونیر سرامیکی میتواند عملکرد بهتری داشته باشد و ونیر کامپوزیتی برای موارد جزئی تر کاربرد دارد.

در ونیر سرامیکی، مقداری از مینای دندان تراشیده میشود؛ اما در نوع کامپوزیتی به مینای دندان آسیبی وارد نمیشود. ونیر کامپوزیتی معمولا در یک جلسه قابل انجام است؛ اما در نوع سرامیکی به قالب گیری نیاز است و فرایند اصلاح دندان ممکن است ۲ الی ۳ هفته زمان ببرد. ونیر های کامپوزیتی مقاومت کمتری دارند، اما در صورت آسیب دیدگی راحت تر ترمیم میشوند. همچنین هزینه این نوع ونیر نسبت به نوع سرامیکی کمتر است.

تمیز کردن و بهداشت ونیر

تمیز کردن و مراقبت از ونیر برای حفظ ظاهر آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. لازم است تا بصورت روزانه، از نخ دندان و مسواک استفاده کنید و برای تمیز کردن دندان های خود وقت بگذارید. برای جلوگیری از التهاب لثه، روزی دوبار دندان های خود را نخ دندان بکشید و برای مسواک زدن حداقل ۳ دقیقه زمان بگذارید.

کامپوزیت ونیر

هزینه انواع ونیر دندان

هزینه ونیر کامپوزیت نسبت به سرامیکی کمتر است. ونیر کامپوزیت معمولا در یک جلسه انجام میشود و روند نصب آن نیز پیچیدگی کمتری دارد. از طرفی ونیر کامپوزیت مقاومت ونیر سرامیکی را ندارد و استحکام آن نیز کمتر است. همه این عوامل موجب میشود تا هزینه ونیر کامپوزیت پایین تر باشد.

بیشتر بخوانید: حقایقی درباره لمینت دندان که تاکنون نشنیده اید

کلام آخر

ونیر یکی از روش های مناسب برای بهبود و اصلاح رنگ و ظاهر دندان هاست. ونیر با ایجاد پوشش روی دندان ها میتواند رنگ، لک و تیرگی دندان را بهبود دهد و شکستگی و ترک خوردگی دندان را پوشش دهد. ونیر انواع مختلفی دارد و افراد میتوانند با توجه به شرایط خود، روش مناسب خود را انتخاب کنند.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *