نکات مهم و کلیدی درباره انواع کامپوزیت دندان

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / نکات مهم و کلیدی درباره انواع کامپوزیت دندان
۵ دقیقه
بهترین-برند-کامپوزیت-دندان
آنچه می خوانید...

اگر قصد انجام کامپوزیت دندان را دارید، گزینه های زیادی برای شما وجود دارد. به همین دلیل لازم است با انواع کامپوزیت دندان آشنا شوید. با این حال، همه کامپوزیت ها یکسان ساخته نمی شوند. انتخاب بهترین ماده مستلزم ارزیابی جزئیات کامپوزیت شما است. روش های مختلفی برای تشخیص تفاوت کامپوزیت ها وجود دارد. برخی از آنها بیشتر از انواع دیگر به عملکرد بستگی دارند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به انواع کامپوزیت‌های دندانی و نحوه تأثیر آن‌ها بیاندازیم. با ما در ادامه همراه باشید…

نکاتی درباره کامپوزیت دندان

به طور کلی دندانپزشکان کامپوزیت ها را از جهات مکانیکی و زیبایی ارزیابی می کنند. برای انجام این تکنیک باید به بهترین دندانپزشک مراجعه کنید. ویژگی هایی مکانیکی و زیبایی شناختی کامپوزیت ها عبارتند از:

خواص مکانیکی : این خواص ها شامل استحکام کامپوزیت، نحوه ساییدگی آن در دهان بیمار و همچنین استحکام باند و چسبندگی آن اشاره دارد. به عبارت دیگر نحوه عملکرد فیزیکی آن را شامل می شود

خواص زیبایی شناختی: این خواص در حقیقت ویژگی های ظاهری کامپوزیت را شامل می شوند.

کامپوزیت های دندانی از زمانی که برای اولین بار به عنوان مواد ترمیم کننده معرفی شدند، به جهت بهبود این دو ویژگی به کار گرفته شده اند. کامپوزیت ها از عناصر مختلفی تشکیل شده اند که وقتی با هم ترکیب می شوند، یک ماده دندانی انعطاف پذیر و بادوام می سازند. یکی از اجزای هر کامپوزیت بالک فیل ها هستند که معمولاً از شیشه یا سرامیک ساخته می شوند.

انواع-کامپوزیت-دندان

انواع کامپوزیت دندان

انواع مختلف کامپوزیت دندان شامل موارد زیر است:

کامپوزیت ماکروفیل: ماکروفیل ها اولین کامپوزیت هایی بودند که به بازار معرفی شدند. ماکروفیل ها دارای ذراتی هستند که اندازه آنها بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر است. این ذرات بزرگ استحکام بسیار خوبی دارند، اما از لحاظ زیبایی چندان مناسب نیستند. همچنین صیقل دادن این کامپوزیت ها دشوار است. مشکل صیقل دادن این ذرات به دلیل اندازه بزرگ ذرات آن است، چرا که این ذرات، که برخی از آنها به قدری بزرگ هستند که با چشم غیر مسلح دیده شوند، از رزین ساخته می شوند و در حقیقت کامپوزیت های زمینه رزینی هستند. با وجود اینکه امروزه چندان از کامپوزیت های ماکروفیل استفاده نمی شود اما ممکن است برخی افراد با کامپوزیت های قدیمی به دندانپزشکان مراجعه کنند.

کامپوزیت میکروفیل: این کامپوزیت ها نخسین بار در دهه ی ۱۹۷۰ به دنبال کامپوزیت های ماکروفیل به کار گرفته شد. اندازه ذرات  این کامپوزیت ها کمتر از ۱۰۰ نانومتر هستند. برخلاف مایکروفیل ها، کامپوزیت های میکروفیل از لحاظ زیبایی بسیار مناسب هستند اما استحکام کافی را ندارند و در حقیقت ضعیف هستند. میکروفیل ها برای مقاومت در برابر نیروهای فشاری در قسمت دندان های خلفی آنقدر قوی نیستند.برخی برند های کامپوزیت های میکروفیل در بازار امروزه نسخه های مختلف هلیومولار از Ivoclar Vivadent و Renamel از Cosmedent هستند.

کامپوزیت های هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید: این کامپوزیت ها در واقع کامپوزیت هایی هستند که استحکام مایکروفیل ها و صیقل پذیری میکروفیل ها را یکجا دارند . همچنین حاوی مخلوطی از ذرات بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر و ذرات ۴۰ نانومتر هستند. نمونه‌هایی از نانو هیبریدی‌های موجود در بازار امروز عبارتند نمونه‌هایی از نانو هیبریدی‌های موجود در بازار امروزعبارتند از: Tetric EvoCeram و IPS Empress Direct از Ivoclar Vivadent به همراه Herculite Ultra از Kerr هستند.

نانوکامپوزیت ها: جدیدترین نسل کامپوزیت ها توسط ۳M ESPE به ثبت رسیده است. Filtek Supreme Ultra Universal یک نانوکامپوزیت حاوی ذرات ۲۰ نانومتر است. آنچه در مورد نانوکامپوزیت ها منحصر به فرد است این است که ذرات در کنار هم قرار می گیرند تا نانوخوشه ها را تشکیل دهند. این امر سبب جمع شدن ذرات کوچکتر شده و می توانند به عنوان ذرات بزرگتر عمل کنند و در نتیجه استحکام، مقاومت  آنها در برابر سایش و جلاپذیری افزایش می یابد.

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان

در این بخش به عوامل موثر بر افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان می پردازیم:

برند-کامپوزیت
برند-کامپوزیت-ونیر

استحکام فشاری: استحکام فشاری به مقاومت ماده در برابر شکستن تحت فشار گفته می شود . این امر به ویژه در ترمیم دندان های خلفی ( پشتی) اهمیت دارد.

شفافیت: همانطور که مواد کامپوزیت های بالک فیل به طور گسترده در بازار استفاده می شود ، شفافیت بالاتری را در ترمیم ها نیز ایجاد می شود. کامپوزیت های بالک فیل باید شفاف باشند تا با یک لایه عمق بیشتری را تحت تاثیر قرا دهند.

جریان پذیری: اینکه مواد به چه راحتی می توانند به سطوح آماده سازی شده و کف پالپ جریان پیدا کنند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

انقباض: عامل محدود کننده در اثربخشی طولانی مدت یک کامپوزیت، انقباض در حین پلیمریزاسیون است. انقباض سبب می شود تا کامپوزیت به خوبی انجام نشود و پتانسیل پوسیدگی مکرر و رنگ پذیری آن افزایش یابد

صیقل پذیری: کامپوزیت های میکروفیل هیبریدی خاصیت صیقل پذیری بالایی دارند. از آنجایی که کامپوزیت های نانوفیل جدیدتر هستند، قابلیت صیقل پذیری آنها حتی نسبت به کامپوزیت های هیبریدی بالاتر است. طبیعتا فردی که کامپوزیت انجام می دهد ماده ای میخواهد که به راحتی صیقل داده شده و درخشش آن دائمی باشد.

هنگام انتخاب کامپوزیت موارد زیادی هستند که می بایست به آنها توجه شود اما ترجیح شخصی شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این گرفتن برای گرفتن نتیجه ی دلخواه می بایست به یک دندانپزشک با تجربه  مراجعه کنید.

منابع:

https://www.dentalproductsreport.com/view/guide-selecting-dental-composites
https://www.speareducation.com/spear-review/2017/01/dental-composites-in-2017-what-to-look-for-and-what-to-get

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *