اطلاعات جامع و نکات مهم درباره ایمپلنت فوری دندان

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / اطلاعات جامع و نکات مهم درباره ایمپلنت فوری دندان
۵ دقیقه
عوارض-ایمپلنت-فوری-دندان
آنچه می خوانید...

بیشتر افراد بنا به دلایل مختلفی نظیر درد، هزینه، زمان و … از مراجعه به دندانپزشک می‌ترسند و زمانی که نوبت به روش پیچیده‌ای مانند ایمپلنت برسد تمام نگرانی‌های بالا تشدید می‌یابد. وقتی پوسیدگی یا آسیبی که به دندان شما وارد شود که مجبور به کشیدن دندان خود شوید ممکن است دچار استرس و نگرانی شوید. در روش‌های قدیمی که هنوز هم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند از زمان عمل جراحی و قرار دادن پایه ایمپلنت تا زمان گذاشتن پروتز یا بریج حدوداً شش ماه زمان نیاز بود. اگر نیاز به پیوند استخوان داشته باشید باید ۴ ماه دیگر به زمانی که گفتیم اضافه نمایید، بنابراین پروسه‌ای طولانی و خسته‌کننده پیش رو دارید اما روش های نوین ایمپلنت که به اصطلاح ایمپلنت فوری دندان نامیده می شود، این امکان را برای شما فراهم می‌‌آورد که تنها در یک روز ایمپلنت را انجام دهید و حتی یک روز هم بدون دندان نمانید.

ما در این مقاله قصد داریم درباره ایمپلنت فوری دندان اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار دهیم و شما را با این روش محبوب آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید…

ایمپلنت-فوری-دندان

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

البته با ایمپلنت‌ دندان مدت‌هاست که کشیدن دندان دیگر یک مشکل محسوب نمی‌شود، اما برای ایمپلنت دندان ممکن است مجبور شوید چندین بار و به مدت چندین ماه، زمان‌های طولانی مجبور شوید که به مطب دندانپزشک مراجعه نمایید که تمام این مراحل باعث خستگی و بهم خوردن برنامه‌های روزمره شما خواهد شد تا در نهایت دندان از دست رفته با یک ایمپلنت دندانی جایگزین شود.

در روش‌های قدیمی بعد از اینکه دندان خود را خارج می‌کردید باید حداقل یک تا دو ماه صبر می‌کردید تا بافت لثه برای حمایت از پایه‌ی ایمپلنت بهبود یابد. جدا از صرفه‌جویی در زمان، در این روش دوره‌ی بهبودی نیز کاهش یافته است. در این روش با تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی تصویربرداری، مکان دقیق قرار گرفتن پایه‌ی ایمپلنت مشخص می‌شود بنابراین احتمال خطا و آسیب له بافت لثه و استخوان کاهش می‌یابد. در این روش حتی گاهی نیاز به پیوند استخوان نیز پیدا نمی‌کنید. برای اطمینان از حصول نتیجه مطلوب باید به بهترین دندانپزشک مراجعه کنید.

مزایای ایمپلنت فوری دندان

 • کاهش دوره‌ درمان
 • دوره‌ی بهبودی سریعتر، معمولاً دو تا سه روز بعد بیماران می‌توانند به روال سابق زندگی خود بازگردند و پس از دو هفته بهبودی کامل حاصل می‌شود.
 • ریشه‌هایی که برای این روش استفاده می‌شود از جنس تیتانیوم بوده و به تحریک رشد استخوان جدید کمک می‌کند.
 • زمانی که بلافاصله بعد از کشیدن دندان اقدام به جایگذاری ایمپلنت می‌شود، بافت‌های نرم لثه به پایه ایمپلنتی که بلافاصله گذاشته می‌شود بهتر پاسخ می‌دهند، در واقع آنها بعد از اینکه ریشه‌ی دندان اصلی شما خارج شد، اطراف پایه‌ی ایمپلنت را فوراً پر می‌کنند و باعث می‌شود بافت لثه اطراف ایمپلنت ظاهری کاملاً طبیعی داشته باشد.
 • اگر تمام دندان های خود را از دست داده باشید این روش برای شما کاملاً مناسب است.
 • با توجه به اینکه بلافاصله در محل همان دندانی که کشیده‌اید پایه ایمپلنت قرار می‌گیرد، دیگر نیازی نیست تا چند ماه دیگر برای قرار دادن پایه ایمپلنت مجددا لثه شکافته شود و تحت جراحی قرار بگیرید، بنابراین درد و ناراحتی کمتری را تحمل می کنید.

مراحل روش قدیمی ایمپلنت دندان

 • خارج کردن دندان
 • پیوند استخوان (اگر نیاز به پیوند استخوان داشته باشید حداقل ۶ ماه زمان برای بهبودی نیاز است)
 • جراحی برای گذاشتن پایه ایمپلنت (برای ادغام پایه ایمپلنت با استخوان فک نیز چندین ماه زمان نیاز است)
 • روکش موقت
 • جایگذاری دندان نهایی
قیمت-ایمپلنت-دندان

مراحل ایمپلنت فوری دندان

در روش ایمپلنت فوری مراحل کاشت دندان جدید بدین صورت است:

تصویربرداری

بلافاصله پس از خارج کردن دندان (گاهی اوقات حتی پیش از خارج کردن دندان صدمه دیده) با یک اسکنر سه بعدی تصاویر دیجیتال تهیه می‌شود تا به سرعت تاج موقت دندان ایمپلنت جدید شما تهیه شود.

جایگذاری پایه ایمپلنت

معمولاً از جنس آلیاژ تیتانیوم جهت پایه ایمپلنت استفاده می‌شود، در این روش چون ایمپلنت بلافاصله در محل دندان کشیده شده گذاشته می‌شود، احتیاجی به برش لثه و بخیه پس از آن نمی‌باشد. به طور طبیعی چندین ماه زمان لازم است تا پایه‌ی ایمپلنت با استخوان ادغام شود.

 • پروتز موقت: بعد از گذاشتن پایه ایمپلنت در همان روز یک پروتز موقت برای شما قرار داده می‌شود که ظاهری طبیعی و مشابه دندان خود شما را دارد.
 • دوره بهبودی و نصب پروتز دائمی

پس از گذشت چند ماه که پایه ایمپلنت نصب شد، پروتز موقت برداشته می‌شود و تاج دائمی که کاملاً مشابه دندان اصلی شما است روی آن نصب می‌شود.

این فرآیند حدود ۶ تا ۸ ماه زمان نیاز دارد و تفاوت عمده‌ی آن با روش‌های قدیمی ایمپلنت این است که شما تنها دو جلسه به مطب دندانپزشک می‌روید و در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی خواهید داشت.

ارزیابی خط لبخند، بررسی وضعیت استخوان و لثه، در نظر گرفتن بافت نرم و سخت برای دستیابی به ایمپلنتی زیبا از نکاتی می‌باشد که جراح باید به آن دقت داشته باشد. گاهی ممکن است جراح بعد از بررسی تمام این موارد به این نتیجه برسد که شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت فوری دندان نیستید و به شما پیشنهاد دهد که از روش‌های معمول برای ایمپلنت استفاده نمایید. بنابراین برای انتخاب روش مناسب باید پیش از کشیدن دندان خود با یک متخصص جهت ایمپلنت مشاوره داشته باشید  تا اگر ایمپلنت فوری برای شما مناسب بود، در همان روز کشیدن دندان، بدون از دست دادن وقت پایه‌های ایمپلنت را نصب نمایید.

منابع:

https://www.dentistberkeley.com/dental-implants/tooth-extractions-and-implants/

https://journals.lww.com/implantdent/Fulltext/2010/04000/Immediate_Implant_Placement__Positives_and.00003.aspx

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *