همه چیز درباره باندینگ دندان

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / همه چیز درباره باندینگ دندان
۸ دقیقه
عوارض-باندینگ-دندان
آنچه می خوانید...

باندینگ دندان، که گاهی باندینگ کامپوزیت نامیده می شود، یک درمان دندانپزشکی زیبایی است که برای زیباتر کردن لبخند شما استفاده می شود. در طول این عمل، دندانپزشک شما مواد رزین همرنگ دندان را روی دندان های آسیب دیده اعمال می کند تا شکل، اندازه یا رنگ آنها را تغییر دهد. ما در این مقاله به توضیحات کاملی درباره باندینگ دندان می پردازیم و اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار می دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

چه زمانی باندینگ دندان توصیه می شود؟

باندینگ دندان برای بهبود زیبایی لبخند شما استفاده می شود. این روش بسیار رایج است. در واقع، امروزه یکی از متداول ترین روش هایی است که در دندانپزشکی انجام می شود، باندینگ دندان می باشد. این روش باید توسط بهترین دندانپزشک انجام شود. در این روش از مواد رزین کامپوزیت همرنگ دندان برای موارد زیر استفاده می شود:

 • رفع ترک های دندان
 • استتار تغییر رنگ دندان
 • بستن شکاف و فاصله بین دندان ها
 • بلند تر کردن اندازه های دندان ها
 • تغییر و اصلاح شکل دندان ها

همان ماده کامپوزیت رزین مورد استفاده در باندینگ دندان نیز در دندانپزشکی ترمیمی برای موارد زیر استفاده می شود:

 • پر کردن حفره های دندانی
 • جایگزینی برای پر کردگی های قدیمی نقره ای رنگ
 • محافظت از ریشه های دندانی که در اثر تحلیل لثه در معرض آسیب قرار گرفته اند.

باندینگ-دندان

انواع باندینگ دندان

دو نوع اصلی باندینگ دندان وجود دارد که عبارتند از:

 • باندینگ کامپوزیت مستقیم: باندینگ مستقیم یک روش درمانی می باشد که از کامپوزیت هم رنگ دندان برای اصلاح شکستگی، ترک، بستن دیاستما یا فاصله بین دندانی، پر کردن دندان های پوسیده و … استفاده می شود.
 • باندینگ کامپوزیت چسبنده: در این از کامپوزیت ها برای چسباندن دندان به دندان دیگر استفاده می شود. همچنین برای زیبایی دندان ها همراه با روش هایی مانند روکش، بریج، لمینت و … استفاده می شود.

تفاوت باندینگ با روکش دندان در چیست؟

روکش های پرسلن پوسته های سرامیکی سفارشی هستند که به سطوح جلویی دندان شما می چسبند. برای قرار دادن آنها، دندانپزشک شما معمولاً باید مقداری مینای دندان طبیعی شما را جدا کند. پس از قرار دادن، روکش های چینی قابل برگشت نیستند. آنها هر ۱۰ تا ۲۰ سال یکبار نیاز به تعویض دارند.

از طرف دیگر، باندینگ دندان ممکن است نیازی به برداشتن مینای دندان نداشته باشد. در نتیجه، پیوند کاملاً برگشت پذیر است. شما احتمالاً هر سه تا ۱۰ سال یکبار نیاز به لمس خواهید داشت.

ممکن است بشنوید که دندانپزشکان از اصطلاح کامپوزیت ونیر استفاده می کنند. این زمانی است که دندانپزشک شما از مواد کامپوزیت رزین برای پوشاندن کل سطح دندان شما استفاده می کند.

قبل از باندینگ دندان چه اتفاقی می افتد؟

قبل از باندینگ دندان، دندانپزشک شما با شما می نشیند و در مورد اهداف زیبایی شما صحبت می کند. آن‌ها همچنین عکس‌برداری با اشعه ایکس دندان می‌گیرند و دندان‌ها و لثه‌های شما را معاینه می‌کنند تا مطمئن شوند که واجد شرایط این روش هستید. اگر پوسیدگی شدید دندان، بیماری لثه یا سایر مشکلات جدی سلامت دهان و دندان دارید، احتمالاً ابتدا باید این مشکلات را درمان کنید.

در طول باندینگ دندان چه اتفاقی می افتد؟

در طول عمل باندینگ دندانی، دندانپزشک شما موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • انتخاب رنگ رزین:دندانپزشک شما از یک راهنما برای انتخاب رنگ ماده رزین کامپوزیت استفاده می کند که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشد.
 • آماده سازی دندان ها: سطح دندان شما زبر شده و از مایع حالت دهنده استفاده می شود. این مراحل به چسبیدن مواد باندینگ به دندان شما کمک می کند.
 • اعمال مواد رزین کامپوزیت: در این مرحله مواد رزین روی قسمت مورد نظر دندان اعمال می شود، قالب گیری می شود و به شکل دلخواه صاف می شود.
 • تثبیت مواد: در مرحله بعد، رزین کامپوزیت با یک نور مخصوص سخت می شود که ماده را به سطح دندان شما پیوند می کند.
 • جلا دادن دندان ها: در نهایت، دندانپزشک شما تنظیمات نهایی لازم را انجام می دهد و دندان شما را به درخشش طبیعی براق می کند.

این روش برای هر دندان حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

آیا باندینگ دندان دردناک است؟

باندینگ دندان معمولاً دردناک نیست، زیرا دندانپزشک شما در جایی نزدیک به عصب حس کننده درد داخل دندان شما کار نمی کند. در بیشتر موارد، بیهوشی حتی در طول درمان ضروری نیست. برخی از افراد ممکن است پس از عمل خود حساسیت موقتی را تجربه کنند. مسکن های تجویزی توسط پزشک می توانند به کاهش این ناراحتی کمک کنند.

انواع-باندینگ-دندان

بعد از باندینگ دندان چه اتفاقی می افتد؟

پس از باندینگ دندان، بهداشت دهان و دندان برای سالم و روشن نگه داشتن دهان ضروری است. حداقل دو بار در روز با یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان بین دندان های خود استفاده کنید. علاوه بر این، شما باید به طور منظم برای معاینه و تمیز کردن دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مزایای باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندانی در مقایسه با سایر درمان های زیبایی فواید زیادی دارد که عبارتند از:

 • کم تهاجمی: در حالی که روکش های دندانی نیاز به تغییرات قابل توجهی در دندان دارند، باندینگ دندان معمولاً نیازی به برداشتن مینای دندان ندارد.
 • مقرون به صرفه: این روش یکی از کم هزینه ترین روش های دندانپزشکی زیبایی موجود است.
 • همه کاره. باندینگ دندان می تواند طیف گسترده ای از عیوب زیبایی از جمله ترک ها، شکاف ها و تغییر رنگ را پنهان کند.
 • سریع و راحت: سایر روش‌های زیبایی مانند روکش‌ها نیاز به جلسات متعدد دارند. باندینگ دندان تنها با یک بار مراجعه به مطب انجام می شود.
هزینه-باندینگ-دندان

معایب باندینگ دندان چیست؟

اگرچه مواد باندینگ دندان تا حدودی در برابر لکه مقاوم هستند، اما مانند ترمیم های چینی در برابر لکه ها مقاوم نیستند. یکی دیگر از معایب این است که باندینگ به اندازه سایر گزینه های ترمیمی مانند روکش ها یا روکش ها ماندگار نیست. همچنین، مواد پیوند دهنده می توانند در طول زمان تراشه کنند.

به طور کلی، این روش یک راه حل عالی برای ایجاد تغییرات کوچک زیبایی است. اگر به دنبال تحول چشمگیرتری هستید، ممکن است برای درمان های دیگر مانند روکش های چینی مناسب تر باشید.

زمان بهبودی پس از باندینگ دندان چقدر است؟

به محض اینکه مطب دندانپزشک خود را ترک کردید، می توانید تمام فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. اما باید یک سری مراقبت هایی که دندانپزشک برای شما تجویز می کند را با دقت انجام دهید.

آیا دندان ها بعد از باندینگ نیاز به مراقبت خاصی دارند؟

پس از باندینگ، رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است. حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید، حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و برای معاینات و تمیز کردن منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

از آنجایی که مواد باندینگ ممکن است خرد شوند، اجتناب از عاداتی مانند جویدن ناخن، جویدن خودکار یا استفاده از دندان برای باز کردن بسته‌ها بسیار مهم است. اگر متوجه هر گونه لبه های تیز روی دندان چسبیده شدید یا اگر هنگام گاز گرفتن دندان شما عجیب به نظر می رسد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

باندینگ دندان چقدر دوام دارد؟

مدت زمان ماندگاری مواد باندینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند عادات دهانی شما و تعداد دندان هایی که درمان شده اند. با این حال، به طور معمول، مواد اتصال بین سه تا ۱۰ سال قبل از نیاز به لمس یا جایگزینی دوام می‌آورند.

عوارض باندینگ دندان

به طور کلی، باندینگ دندان هیچ خطری برای سلامت دهان و دندان شما ندارد. اگر دندان ها و لثه های سالمی دارید، کاملا بی خطر است.

با این حال، اگر پوسیدگی گسترده دندان، بیماری لثه یا سایر مسائل جدی دارید که بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر می گذارد، ممکن است قبل از انجام باندینگ دندان نیاز به درمان های دیگری داشته باشید.

آیا باندینگ روی دندان دائمی است؟

خیر. از آنجایی که باندینگ دندانی نیازی به برداشتن مینای دندان ندارد، می‌توان آن را در هر زمانی برداشت.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اگر بریدگی، ترک، تغییر رنگ یا نگرانی های دیگری در مورد ظاهر دندان های خود دارید، با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. آنها می توانند با شما در مورد اهداف زیبایی شما صحبت کنند و یک برنامه درمانی شخصی متناسب با نیازهای شما طراحی کنند. اگر اخیراً باندینگ دندانی زیبایی داشته اید، اگر بایت شما “خاموش” شد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند این مشکل را طی یک قرار ملاقات سریع اصلاح کنند.

هزینه باندینگ دندان

هزینه باندینگ دندان، بر اساس میزان مشکلات دندان، تعداد دندان هایی که نیاز به درمان دارند، دستمزد و تخصص دندانپزشک، منطقه جغرافیایی مطب و … تعیین می شود. ممکن است دندان شما علاوه بر باندینگ به درمان های دیگری نیز نیاز داشته باشد که این موضوع می تواند هزینه نهایی را افزایش دهد. برخی از بیمه ها هزینه درمان دندانپزشکی را تحت پوشش قرار می دهند. برای اینکه مطمئن شوید بیمه شما هزینه را تقبل می کند، قبل از انجام باندینگ از کارشناسان بیمه در این زمینه سوال کنید.

کلام آخر

عیوب دندانی مانند شکاف، ترک یا تغییر رنگ می تواند لبخند شما را کاهش دهد و باعث شود که اعتماد به نفس کمتری داشته باشید. باندینگ دندان یک درمان ساده و موثر است که می تواند تعادل و یکنواختی را به لبخند شما بیاورد. برای اینکه بفهمید برای شما مناسب است یا خیر، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *