روش های موثر برای از بین بردن فاصله ی بین دندان ها

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / روش های موثر برای از بین بردن فاصله ی بین دندان ها
۵ دقیقه
درمان-دیاستما
آنچه می خوانید...

دیاستما یا فاصله بین دندانی، اصطلاحی است که برای اشاره به فاصله زیاد بین دندان های جلویی استفاده می شود. دیاستما دندان بسیار رایج است و برخی افراد با داشتن فاصله بین دندان های جلویی خود مشکلی ندارند. اما فاصله زیاد بین دندان‌ها می‌تواند در برخی افراد سبب خجالت آنها شود، بنابراین دندانپزشکان راه‌های مختلفی را برای درمان این مشکل و بستن فاصله بین دندانی با استفاده از روش های مختلف دندان‌پزشکی زیبایی ارائه کرده‌اند.

اگر می خواهید درباره این روش ها اطلاعات کاملی کسب کنید، در ادامه با ما همراه باشید…

برای از بین بردن شکاف و دستیابی به لبخندی زیبا سه روش اصلی وجود دارد:

  • باندینگ دندان
  • ونیر های پرسلن
  • بریس های  نامرئی

کامپوزیت ونیر

اگر فاصله بین دندان ها کوچک تا متوسط ​​(۱-۳ میلی متر) باشد و مقداری تغییر رنگ یا شکل نامطلوب وجود داشته باشد، کامپوزیت ونیر می تواند نتایج خوبی ارائه دهد، زیرا روکش ها تمام سطح دندان را می پوشانند و علاوه بر بستن فاصله بین دندان ظاهر زیبا و جذابیت خاصی به دندان ها می دهد. بستن فاصله بین دندان ها با استفاده از ونیرهای کامپوزیت نیاز به حداقل آماده سازی دندان دارد و هزینه کمتری نسبت به ونیرهای پرسلن دارد. از آنجایی که این روکش ها مستقیماً روی صندلی دندانپزشکی ساخته می شوند، نتایج خوب به شدت به مهارت پزشک بستگی دارد.

درمان-دیاستم
بستن-فاصله-بین-دندان

باندینگ دندان

باندینگ روشی نسبتا آسان برای از بین بردن فاصله های کوچک بین دندان ها است. با روش باندینگ، ماده ای همرنگ دندان به نام رزین کامپوزیت به دندان ها چسبانده می شود تا شکل و رنگ آن ها را تغییر دهد. مدت زمان ماندگاری باندینگ  بین افراد متفاوت بوده و به طور متوسط ​​بین سه تا هفت سال است. از آنجایی که رزین کامپوزیت به صورت میکرومکانیکی به دندان چسبانده می شود، بسیار ایمن است.

ترمیم یا تعویض باندینگ دندان، در صورتی که رزین شکسته یا لکه دار شود، بسیار آسان است. برای انجام این کار ممکن است بیهوشی نیاز باشد و انجام آن در یک جلسه تمام می شود. باندینگ در مقایسه با روش های دیگر، ساده‌ترین و سریع‌ترین گزینه است، اما مواد آن راحت‌تر لکه‌ دار شده و سریع‌تر از دندان‌های طبیعی ساییده می شود.

ونیرهای پرسلن

روکش های پرسلن را اغلب می توان برای از بین بردن شکاف های وسیع تر مورد استفاده قرار داد. این روکش ها به ویژه زمانی که فاصله یا شکل چند دندان جلویی ناهموار باشد کاربرد دارد. ونیرها پوسته های نازکی مانند ناخن هستند که روی سطح جلویی دندان ها قرار می گیرند تا ظاهر آن ها را بهبود بخشند.

انواع مختلفی از روکش های پرسلن وجود دارند که برخی از آنها به باریکی لنز چشم بوده و می توانند دندان های نامرتب شما را بپوشانند. ونیرها معمولاً به آماده‌سازی دندان و برداشتن ساختار طبیعی دندان آنچنان نیاز ندارند.

دوام ونیر های پرسلن به طور متوسط از ۴ سال تا ۱۲ سال می باشد و از کامپوزیت رزین بیشتر است. ونیر های پرسلن ظریف، بادوام و محکم هستند. رنگ ترکیبی این نوع روکش بسیار زیبا بوده و کاملا متناسب با رنگ دندان طبیعی است.

ونیر های پرسلن ممکن است شکسته و یا لکه دار شوند و ترمیم آنها کارراحتی نیست اما می توان آنها را تعویض کرد. از آنجایی که برای از بین بردن فاصله ی بین دندان ها ممکن است تا ۶ لایه ونیر پرسلن نیاز باشد، هزینه ی آن از باندینگ دندان بیشتر است. در صورتی که از دندان قروچه رنج می برید، باید از نایت گارد استفاده کنید زیرا پرسلن بسیار سفت است و می تواند سبب ساییدگی دندان های طبیعی شما شود.

بستن-فاصله-بین-دندانی-با-کامپوزیت

روکش دندان

گاهی اوقات روکش دندان نسبت به ونیر و باندینگ نتیجه ی بهتری خواهد داشت. روکش های دندانی، کل دندان شما را می پوشانند و مانند ونیرها بسیار بیشتر از باندینگ ماندگاری دارند. روکش‌ دندان‌های جلویی شما برای زیباتر کردن صورت ولبخند شما انجام می شود. مواد  روکش های دندانی را می توان بر اساس زیبایی، عملکرد و طول عمر آنها انتخاب کرد. استفاده از نایت گارد بعد از روکش دندان به محافظت از روکش ها و دندان های طبیعی زیر آنها کمک می کند.

بریس های نامرئی

همچنین می‌توان با استفاده از ارتودنسی فاصله بین دندان‌ها را از بین برد و آنها به حالت عادی بازگزداند. اگر دندان های شما سالم و زیبا هستند، اما فاصله زیادی با هم دارند یا کج هستند، ارتودنسی برای شما گزینه ی مناسبی است. ارتودنسی با از بین بردن شکاف‌ها و هماهنگ کردن آنها سبب می شوند تا به درستی به هم نزدیک شوند. به این ترتیب دندان ها ولبخند شما هماهنگ می شوند.

بسیاری از افراد کاندیدای مناسبی برای انجام ارتودنسی هستند. بریس های «نامرئی» از هم ترازکننده‌های شفاف استفاده می‌کنند که به تدریج دندان‌های شما را به حالت مناسب خود تبدیل می کند.طول درمان با ارتودنسی ممکن است بین هشت تا هجده ماه طول بکشد و برخلاف بریس‌های فلزی، بریس های نامرئی مشخص نیستند. بریس های نامرئی متحرک بوده و می توان آنها را برای غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برداشت. این امر بهداشت دندان ها را راحت تر می کند.

اگرچه استفاده از روش ارتودنسی برای از بین بردن فاصله ی بین دندان ها زمان می برد اما بهترین روش درمانی است. دندان‌های صاف‌ سالم‌ هستند، غذا کمتر بین آنها باقی می ماند، راحت تر می توان آنها را نخ دندان کشید  و به طور کلی باعث داشتن لثه های سالم تر می شوند. در ارتودنسی مانند ونیر ها ساختاردندان تحلیل نمی رود. همچنین ارتودنسی برخلاف ونیر و کامپوزیت ها، دائمی است. اگرچه بریس ها به بهبود رنگ دندان ها کمک نمی کنند اما بیشتر افردا معمولا ارتودنسی و سفید کردن دندان را با یکدیگر انجام می دهند.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *