بلیچینگ در خانه چیست؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / بلیچینگ در خانه چیست؟
۷ دقیقه
بلیچینگ دندان در خانه
آنچه می خوانید...

وقتی صحبت از زیبایی و جذابیت لبخند می شود، دو گزینه وجود دارد: بلیچینگ دندان در مطب یا در منزل. هر دو گزینه بلیچینگ دندان از مواد سفید کننده مبتنی بر پراکسید استفاده می کنند. بلیچینگ های خانگی حاوی ۳٪ تا ۲۰٪ پراکسید (کاربامید یا پراکسید هیدروژن) هستند. بلیچینگ های مورد استفاده در مطب حاوی ۱۵% تا ۴۳% پراکسید هستند. به طور کلی، هر چه مدت زمان بیشتری محلول قوی تری را روی دندان های خود نگه دارید، دندان های شما سفیدتر می شوند. با این حال، هر چه درصد پراکسید در محلول سفید کننده بیشتر باشد، باید مدت زمان کوتاه‌ تری روی دندان‌ها اعمال شود. ماندن مواد سفید کننده برای مدت طولانی تری باعث افزایش حساسیت دندان می شود. در ادامه بیشتر به موضوع بلیچینگ دندان در خانه پرداخته شده است.

بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ در منزل اساساً عبارتست از مراجعه به دندانپزشک، تهیه تری مخصوص برای دندان ‌ها و سپس استفاده از مواد بلیچ در آن تری‌ها برای سفید کردن دندان ‌هایتان است.مواد محتوی بلیچینگ معمولاً پراکسید کاربامید می باشد و دارای غلظت های متغیر است. به طور کلی، غلظت بالاتر، نسبت به مواد با غلظت کمتر، اثر روشن کنندگی را تسریع می کنند. غلظت های بالاتر می توانند حساسیت بیشتری ایجاد کنند و معمولاً برای مدت زمان کمتری قابل تحمل هستند. باید به شما توصیه شود که سرنگ های بلیچینگ را در زمانی که استفاده نمی کنید در یخچال نگهداری کنید.

مزایای بلیچینگ خانگی

بلیچینگ دندان دارای مزایای زیادی می باشد. این روش به دلیل امکان انجام آن در خانه، در هر زمانی از شبانه روز قابل انجام است و در موارد اضطراری می تواند مشکل فرد را بر طرف نماید و منجر به سفید کردن دندان می گردد. در ادامه سایر مزایای این روش آورده شده است.

 • زمان بسیار کم در دندانپزشکی
 • معمولاً از نظر مالی بسیار مقرون به صرفه تر هستند
 • شما می توانید به راحتی دندان های خود را بلیچینگ کنید
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش زیبایی و جوانسازی
مزایای بلیچینگ دندان در خانه

معایب بلیچینگ دندان در خانه

خود افراد مسئول استفاده از تری و تکمیل درمان هستند بسیاری از افراد نتایج فوری را دوست دارند در صورتی که می خواهید این روند درمانی در کوتاه ترین و سریع ترین زمان انجام شود بهتر است از روش بلیچینگ در مطب استفاده نمائید.

روش کلی برای بلیچینگ خانگی

 • دندانپزشک ابتدا یک معاینه بالینی کامل انجام می دهد و علت تغییر رنگ دندان را مشخص می کند.
 • دندانپزشک عکس (برای مشاهده و مقایسه ظاهر دندان ها) قبل و بعد از درمان می گیرد.
 • جرمگیری دندان و پولیش انجام می شود، مخصوصاً روی دندان هایی که بیشتر در معرض دید هستند.
 • از فک بالا و پایین یک قالب تهیه می شود.
 • قالب تهیه شده باید به لابراتوار برای ساخت تری منتقل شود. تری های مخصوص هر بیمار ساخته شده و پس از آن ژل بلیچینگ درون محفظه مخصوص آن قرار داده شود و به بیمار تحویل بیمار داده می شود.

مراقبت های بعد از بلیچینگ

 • هنگام استفاده از بلیچینگ از غذا خوردن و سیگار کشیدن خودداری کنید، باید تا دو ساعت پس از بلیچینگ از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • استفاده از هر نوشیدنی رنگدانه دار مانند چای، قهوه و آب میوه ها ۴۸ ساعت پس از انجام بلیچینگ ممنوع است، چون مصرف این مواد غذایی منجر به ایجاد لکه های قهوه ای یا سیاه رنگ بر روی دندان می شود.
 • ۱۰ روز تا دو هفته پس از درمان باید برای بررسی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • دندانپزشک دهان شما را از نظر هرگونه عوارض جانبی معاینه می کند.
 • دندانپزشک دندان‌های شما را ارزیابی می‌کند که آیا بهبودی حاصل شده است یا خیر.
 • دندانپزشک به احتمال زیاد به شما خواهد گفت که استفاده از تری های بلیچینگ را برای چند هفته دیگر ادامه دهید و ۲ تا ۳ هفته بعد یک ویزیت برای شما تعیین خواهد کرد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان پس از انجام بلیچینگ دندان الزامی می باشد.
هزینه-بلیچینگ-دندان-در-خانه

عوارض بلیچینگ خانگی

شایع ترین عارضه جانبی، حساسیت دندان است. حدود نیمی از افرادی که بلیچینگ خانگی را تکمیل می کنند، حساسیت دندان را گزارش می دهند. یکی دیگر از مشکلات رایج ممکن است احساس ناراحتی در لثه های اطراف دندان به دلیل ماده بلیچینگ یا حتی نصب نامناسب تری های بلیچینگ باشد. به دلیل ناشناخته ای معمولاً هنگامی که افراد بلیچینگ انجام می دهند، سلامت لثه ها افزایش می یابد. این امر ممکن است به دلیل افزایش سلامت دهان در زمان بلیچینگ به دلیل توجه بیشتر به دندان های آنها باشد یا شاید به دلیل سمی بودن مواد بلیچینگ برای باکتری های نزدیک لثه.

موارد عدم تجویز و منع مصرف

بلیچینگ دندان در موارد لکه‌های شدید تتراسیکلین، هیپوپلازی شدید، لکه‌های شدید ناشی از فلوئوروزیس، تغییر رنگ در نوجوانان با پالپ وسیع، دندان‌هایی با ترمیم ناکافی یا معیوب، دندان‌هایی که نسبت به سرما و گرما و شیرینی حساس‌اند، دندان‌هایی که مینای کافی ندارند ، دندان‌هایی با ترک سطحی و عمیق و خطوط شکستگی، دندان‌هایی با ترمیم قدامی وسیع، دندان‌هایی با ضایعه پاتولوژیک مانند رادیولوسنسی پری آپیکال و دندان‌های شکسته یا بهم ریخته مناسب نمی باشد. همچنین این روش برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی گردد.

هزینه بلیچینگ دندان در خانه

هزینه بلیچینگ دندان بسته به نوع مواد مصرفی متفاوت می باشد. برای اطلاع دقیق از هزینه ها ضروری است که به بهترین دندانپزشک مراجعه گردد.

بلیچینگ دندان در خانه

کلام آخر

بلیچینگ دندان در خانه یکی از روش های روشن کردن دندان ها می باشد. این روش زیبا سازی در زمان کوتاهی دندان ها را سفید و زیبا می کند.

سوالات متداول بلیچینگ دندان در خانه در زیر آورده شده است:

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *