همه چیز درباره بلیچینگ یا سفید کردن دندان

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / همه چیز درباره بلیچینگ یا سفید کردن دندان
۶ دقیقه
هزینه-بلیچینگ-دندان
آنچه می خوانید...

بلیچینگ دندان، روشی برای سفید کردن دندان ها است. داشتن دندان های سفید و مرتب در افزایش اعتماد به نفس فرد، نقش مهمی را ایفا می کند. این روش می تواند در مطب توسط دندانپزشک یا در منزل توسط فرد انجام شود. برای ایجاد یک لبخند زیبا و جذاب، سفیدی دندان ها تاثیر زیادی می گذارد. آیا شما درباره بلیچینگ دندان اطلاعات کافی دارید؟ ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی درباره بلیچینگ دندان در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه علاقه دارید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

بلیچینگ-دندان

چه عواملی باعث زردی دندان ها می شود؟

دندان از دو قسمت عاج و مینا تشکیل شده است. مینای دندان روی بخش عاج دندان را پوشانده است و باعث شفافیت و سفیدی دندان می شود. با افزایش سن ضخامت مینا کم می شود و رنگ عاج بیشتر دیده می شود. عوامل دیگری وجود دارد که موجب کم شدن ضخامت مینای دندان و زرد شدن دندان می شوند. این عوامل عبارتند از:

 1. داشتن رژیم غذایی ناسالم
 2. سیگار کشیدن
 3. مصرف بیش از اندازه قهوه
 4. استفاده بیش از اندازه از مواد شیرین
 5. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
 6. ابتلا به برخی بیماری ها

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان، یکی از روش های موثر و پرطرفدار برای رفع بد رنگی دندان ها که ناشی از مصرف نوشیدنی های رنگی، سیگار یا به طور مادرزادی یا بر اثر عوامل دیگر به وجود می آید، می باشد و کمک می کند که شما دندان های سفید و درخشان و لبخندی جذاب داشته باشید.

انواع روش های بلیچینگ دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان به دو روش انجام می شود:

بلیچینگ دندان در مطب

در این روش چیزی به ساختار دندان ها افزوده نمی شود. به بلیچینگ دندان، سفید کردن شیمیایی دندان هم می گویند. انجام این کار در مطب دندانپزشک به وسیله یک متخصص و یا فرد آموزش دیده انجام می شود. در مطب از مواد شیمیایی که غلظت بالایی دارند، استفاده می شود. مدت زمان سفید کردن دندان در این روش کوتاه می باشد. دندانپزشک محلول اسیدی یا محلول اچ را بر روی دندان ها می مالد، بعد از مواد اکسید کننده بر روی مینای دندان استفاده می کند و در آخر دندان ها در مقابل نور لیزر قرار می دهد.

 برای سفید کردن دندان با روش بلیچینگ دندان با لیزر، به ۳ تا ۴ جلسه ۳۰ الی ۶۰ دقیقه ای نیاز می باشد. دندانپزشک باید دارای مهارت و تجربه کافی برای انجام این روش باشد تا دندان ها دچار حساسیت نشوند و احتمال بروز دندان درد و عفونت لثه کم شود. متخصص جهت جلوگیری از برخورد ماده اکسید کننده با لثه و محافظت از آن، از ژل های مخصوصی استفاده می کند که با کمک نور آبی بر روی دندان  در زمان انجام بلیچینگ محکم می شوند تا سفید کردن دندان به خوبی انجام شود.

بلیچینگ دندان در منزل

در منزل روش بلیچینگ توسط خود فرد ولی تحت نظر دندانپزشک انجام می شود. غلظت ماده ای که در منزل استفاده می شود، کمتر از ماده ای است که در مطب استفاده می شود. برای انجام کار دندانپزشک یک قالب از دندان های شخص آماده می کند و در داخل آزمایشگاه به وسیله آن قالب نایت گارد یا تری پلاستیکی تهیه می شود. فرد در منزل ژل مخصوص بلیچینگ را داخل قالب تری پلاستیکی می ریزد و روی دندان می گذارد. مدت زمان نگهداشتن قالب بر روی دندان ها  با توجه به وضعیت  دندان های فرد از ۱ تا ۶ ساعت در روز تغییر می کند.

 انجام دوره کامل بلیچینگ دندان در منزل بین ۱ هفته تا ۲ هفته می باشد.  طولانی شدن این دوره به این علت است که در هر بار باید دندان های یک فک داخل قالب قرار گیرد. جهت انجام این دوره درمانی نیاز به صبر و حوصله می باشد. اگر زمان کافی یا حوصله انجام این روش را ندارید، می توانید از روش سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک استفاده کنید. البته هزینه بلیچینگ دندان در مطب بیشتر از هزینه انجام این کار در منزل می باشد.

عکس-بلیچینگ-دندان

روش بلیچینگ فوری دندان

این روش که در سال های اخیر برای سفید کردن دندان انجام می شود، سفید کننده نیرو یا پاور بلیچینگ نامیده می شود. در این روش هیدروژن پراکسید غلیظ به کار می رود. با کمک این روش دندان ها در طی یک جلسه سفید می شوند. این روش موقتی است، ۱ تا ۳ سال بعد از بلیچینگ فوری، دندان ها بدرنگ می شوند و باید دوباره سفید شوند.

نکاتی درباره بلیچینگ دندان

 • انجام این روش بی خطر است.
 • قبل از انجام هر یک از روش های سفید کردن دندان،  بهتر است دندان های پوسیده و خراب را درمان کنید.
 • اگر دندان ها نیاز به جرم گیری دارند،  قبل از سفید کردن دندان آن را انجام دهید.
 • روش بلیچینگ در مقایسه با روش های لمینت دندان و کامپوزیت دندان آسیب کمتری به مینای دندان ها می زند.
 • برخی افراد که از نخ دندان به طور منظم استفاده می کنند و مسواک هم می زنند، به علت استفاده از مواد غذایی قندی رنگ دندان هایشان زرد می شود که  نیاز دارند یکی از روش های بلیچینگ را استفاده کنند.
 • کسانی که دندان های حساس دارند و انجام سایر روش های سفید کردن دندان آنها را ناراحت می کنند از روش بلیچینگ استفاده کنند زیرا در این روش از مواد مخصوصی استفاده می شود.
 • لازم به ذکر است بدانید که اگر بعد از بلیچینگ، رژیم غذایی و عادات غلط خود را اصلاح نکنید، دندان های شما دوباره دچار تغییر رنگ خواهد شد. شما برای حفظ نتیجه باید از مصرف محصولات غذایی بدون رنگدانه، چای پررنگ، قهوه،  نوشابه های گازدار و استعمال دخانیات خودداری کنید.

مواد استفاده شده در بلیچینگ دندان

 • در مطب دندانپزشکی از ماده پراکسید هیدروژن برای سفید کردن دندان استفاده می شود.
 • در منزل از ماده پراکسید کربامید برای انجام این روش استفاده می کند.

مراقبت های بعد از انجام بلیچینگ دندان

 • در ساعات اولیه بعد از انجام این روش، لثه و دهان خود را با آب ولرم بشویید. جهت جلوگیری از ایجاد درد لثه و یا التهاب می توانید، لثه را به آهستگی ماساژ دهید.
 • دو بار در روز دندان ها و دهان خود را با آب ولرم خوب تمیز کنید.
 • از مواد غذایی که دارای رنگدانه هستند،  در شبانه روز اول بعد از بلیچینگ استفاده نکنید.
 • غذاهای سرد استفاده نکنید.
 • نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای پررنگ مصرف نکنید.
 • استفاده از سیگار، قلیان و سایر دخانیات ممنوع می باشد.
 • چند روز اول از خمیردندان ضد حساسیت برای مسواک زدن دندان ها استفاده کنید تا دندان ها دچار حساسیت نشود.
 • بعد از انجام این روش از آب و شیر استفاده کنید.
 • بعد از بلیچینگ میوه های نرم،  غذاهای پخته و سوپ استفاده کنید.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان، بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود و مبلغ دقیقی نمی توان برای آن تعیین کرد. از جمله عوامل موثر در برآورد قیمت بلیچینگ دندان عبارتند از:

 • دستمزد پزشک
 • هزینه مواد مورد استفاده
 • نوع روش بلیچینگ
 • منطقه جغرافیایی کلینیک
 • تخصص و مهارت پزشک

برای اطلاع از هزینه بلیچینگ دندان با مطب دکتر لیلا سحابی تماس بگیرید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *