هر آنچه که باید درباره ترمیم دندان بدانید

دکتر لیلا سحابی / خدمات درمانی دندان / هر آنچه که باید درباره ترمیم دندان بدانید
۶ دقیقه
ترمیم-دندان-با-کامپوزیت
آنچه می خوانید...

ترمیم دندان، یک روش پزشکی برای درمان دندان های پوسیده می باشد. این روش درمانی باید توسط بهترین دندانپزشک و با بهترین مواد انجام شود. دندان ها به علل مختلفی از جمله شکستگی، پوسیدگی و … نیاز به ترمیم پیدا می کنند. با استفاده از این روش، می توان مشکلات دندان و صدمات وارد شده به آن را برطرف کرد، همچنین این کار به حفظ دندان های طبیعی فرد کمک می کند. در این مقاله قصد داریم به موضوع ترمیم دندان بیشتر بپردازیم و اطلاعات مفید و کاملی در اختیار شما قرار دهیم. با ما در ادامه همراه باشید…

ترمیم دندان به چه معناست؟

برای اینکه ترمیم دندان انجام شود ابتدا دندانپزشک قسمت های عفونی و پوسیده را کاملا تخلیه می کند. پس از آن دندان پوسیده را با ماده مخصوصی پر می کند. برای پر کردن دندان های پوسیده می شود از انواع روش های ترمیمی استفاده کرد. بهتر است بدانید دو ماده که برای پر کردن دندان استفاده می شوند، آمالگام نقره ای رنگ و کامپوزیت سفید رنگ است. به طور معمول ترمیم های همرنگ یا کامپوزیت پس از چندین ماه دچار تغییر رنگ می شوند. به همین علت بعد از ترمیم مراقبت لازم می باشد. لازم به ذکر است بدانید با ترمیم دندان دندان های سفیدتر و لبخند جذاب تری خواهید داشت.

ترمیم-دندان

دندان ها با چه موادی قابل ترمیم می باشند؟

برای ترمیم دندان از مواد پر کننده دندان استفاده می کنند یکی از شایع ترین موادی که مورد استفاده قرار می گیرد، کامپوزیت و آمالگام است. آمالگام ها به رنگ نقره ای هستند که برای پر کردن دندان های آسیاب مورد استفاده قرار می گیرند. کامپوزیت به علت داشتن رنگ سفید برای دندان های جلویی خیلی مناسب می باشد. آمالگام جزو مقاوم ترین مواد پر کننده به شمار می رود. ولی به علت اینکه رنگ نقره ای دارد برای دندان های جلو مورد استفاده قرار نمی گیرند. خوب است بدانید مواد دیگری مثل یونومر، شیشه، سرامیک و طلا نیز برای ترمیم دندان استفاده می شوند. گاهی اوقات برای اینکه دندان آسیب دیده ترمیم شود، احتیاج به روکش و لمینت است. لمینت امکان دارد از جنس سرامیک یا کامپوزیت باشد. روکش دندان نیز از مواد گوناگونی ساخته شده است که با توجه به شرایط نوع آن مشخص می شود. معمولا دندان هایی که عصب کشی می شوند، بعد از پر شدن روکش می شوند.

شیوه های ترمیم دندان

یکی از شیوه های ترمیم دندان آنله و اینله می باشد. برای اینکه از این شیوه استفاده شود دندانپزشک باید میزان پوسیدگی و خرابی دندان ها را مورد بررسی قرار دهد. بعد از آن در صورتی که تشخیص پوسیدگی داده شد، دندانپزشک دندان را خالی می کند. پس از آن برای تهیه آنله و اینله، از دندان قالبی را تهیه می کند و به لابراتوار می فرستد. به طور معمول برای ساخت آنله و اینله از رزین، طلا و پورسلین استفاده می گردد. برای دندان های عقبی، از طلا استفاده می شود. همچنین برای دندان های جلوتر از رزین که مشابه رنگ دندان هستند، استفاده می شود. ساخت و نصب اینله و آنله به طور معمول دو جلسه طول می کشد. در این مدت برای اینکه دندان ها خراب نشوند روکش موقت ساخته می شود.

چه زمانی دندان ها احتیاج به ترمیم دارند؟

قبل-ترمیم-دندان-پوسیده
بعد-ترمیم-دندان-با-کامپوزیت

دندانپزشک برای اینکه متوجه شود به ترمیم دندان دارید یا خیر، دندان ها را به طور دقیق بررسی می کند. زمانی که دندان هایتان صدمه ببیند باید آن را ترمیم نمود. پزشک برای ترمیم کردن دندان به مواد مخصوصی احتیاج دارد تا بتواند سوراخ ها، حفره های دندان و ترک ها را پر نماید.

 • گاهی اوقات پیش می آید که دندان به علت حساسیت به گرما و سرما ترک برداشته است، در این طور مواقع باید ترمیم انجام شود.
 • زمانی که دندان هایتان کرم خوردگی و پوسیدگی دارد، به این معناست که قسمت هایی از آن از بین رفته است. برای اینکه دندان استحکام و زیبایی خود را حفظ کند بایستی ترمیم صورت بگیرد.
 • در مواردی که دندانتان ضربه دیده باشد احتیاج به ترمیم دارد. گاهی اوقات دندانی که آسیب دیده است باید سریع عصب کشی شود. پس از آن ترمیم انجام شود.

ترمیم دندان پوسیده چگونه انجام می شود؟

 • روش اول برای ترمیم دندان به صورت مستقیم می باشد. در این روش پوسیدگی دندان کاملا برداشته می شود و دندان برای ترمیم بایستی آماد شود. دندانپزشک گزینه های بیشتری برای ترمیم و پر کردن دندان پوسیده دارد. به عنوان مثال رزین آینومر یا گلس برای پر کردن بخش های نزدیک ریشه و مناطقی که تحت فشار نیستند مورد استفاده قرار می گیرند.
 • روش دوم برای ترمیم دندان به صورت غیر مستقیم می باشد. در این روش تنها در یک جلسه پوسیدگی خارج می شود. پس از آن قالبی از دندان تهیه می شود. ماده ترمیمی در لابراتوار درست می شود. در جلسه بعدی در دهان بیمار گذاشته می شود و به داخل دندان ها چسبیده می شود. مواد ترمیمی گاهی اوقات در تاج دندان قرار می گیرند و بخشی از دهان را پر می کنند. این عامل موجب می شود بتوانید فشار جویدن را تحمل کنید. اما گاهی برای حفره های درونی دندان از ماده مقاوم تری مانند طلا، فلز، رزین و سرامیک استفاده می شود.

پس از ترمیم کردن دندان ها چه مراقبت هایی نیاز است؟

 • ۲ تا ۳ ساعت پس از ترمیم دندان نباید هیچ ماده خوراکی مصرف نمایید.
 • بهداشت دهان خود را رعایت کنید.
 • از خوراکی های سفت و شکننده مانند فندق و پسته با دندانی که ترمیم شده است استفاده نکنید.
 • در ترمیم های همرنگ پس از مصرف غذاهای رنگی مانند قهوه، شکلات و چای حتما مسواک بزنید. زیرا رنگ ها می توانند جذب پرکردگی شوند به همین علت دهان خود را سریعا با آب شستشو دهید.
 • فرداری روز ترمیم حتما از نخ دندان استفاده کنید. در ناحیه ای که ترمیم انجام شده است اشکالی ندارد مسواک زده شود.
 • اگر بعد از پر کردن دندان ها ۳ تا ۴ روز احساس درد شدید داشتید، حتما به دندانپزشک مراجعه  کنید. ممکن است مشکلاتی در پروسه ترمیم به وجود آمده باشد و همین مشکلات سبب دندان درد شوند. با مراجعه به دندانپزشک، این مشکلات اصلاح خواهند شد.
 • زمانی که دندان ترمیم شود به این معنا نیست که دیگر احتیاج به مراقبت ندارد. ممکن است دندان در محلی که ترمیم شده است دچار پوسیدگی ثانویه شده باشد. در واقع ترمیم دندان به این معنا می باشد که باید از این به بعد حتما بهداشت را رعایت کنید.
 • سعی کنید به طور مرتب از نخ دندان و مسواک استفاده کنید.
 • هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • شیرینی و مواد قندی را کمتر مصرف نمایید.
 • دندان هایی که ترمیم می شوند امکان دارد دچار پوسیدگی گردند. به همین دلیل همانطور که گفته شد بهداشت دهان و دندان را در اولویت قرار دهید.

هزینه ترمیم دندان

هزینه ترمیم دندان بسته به مشکل ایجاد شده در دندان شما و عوامل دیگری مانند تعداد دندان، نوع مواد استفاده شده، دستمزد و تجربه دندانپزشک، منطقه جغرافیایی مطب یا کلینیک و … تعیین می شود.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *