ترمیم همرنگ دندان با کامپوزیت

دکتر لیلا سحابی / خدمات درمانی دندان / ترمیم همرنگ دندان با کامپوزیت
۵ دقیقه
ترمیم همرنگ دندان
آنچه می خوانید...

ترمیم دندان یکی از خدمات پر کاربرد دندانپزشکی است که تقریبا تمام افراد دست کم یک بار در زندگی خود به آن نیاز پیدا می کنند. ترمیم دندان علاوه بر بهبود ظاهر دندان، کارایی آن را نیز بازیابی و از گسترس پوسیدگی در دندان جلوگیری می کند. امروزه ترمیم های همرنگ با دندان، جایگزین مناسبی برای ترمیم با مواد تیره هستند که می توانند بدون ایجاد تغییر در رنگ و ظاهر دندان، پوسیدگی و سایر مشکلات را ترمیم کنند.

ترمیم همرنگ دندان

در گذشته برای پر کردن دندان از ترکیبات تیره رنگ فلزی به نام آمالگام استفاده می شد. این ترکیب برای جلوگیری از پوسیدگی و ترمیم دندان کاربرد دارد اما به دلیل رنگ تیره، جلوه ظاهری خوبی را به همراه نخواهد داشت. امروزه ترمیم همرنگ دندان به دلیل نتیجه مطلوب و ظاهر غیر قابل مشاهده، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

ترمیم همرنگ دندان

پوسیدگی دندان یکی از مشکلات بسیار شایع است و افراد بسیاری برای رفع درد و مشکلات ناشی از این مشکل به دندان پزشکی مراجعه می کنند. درمان پوسیدگی بسیار مهم است، زیرا این مشکل می تواند در سایر بخش های دندان گسترش پیدا کند.

ترمیم پوسیدگی دندان

در گذشته برای ترمیم دندان و جلوگیری از گسترس پوسیدگی، از مواد تیره رنگ آمالگام استفاده می شد. امروزه ترمیم همرنگ با دندان با استفاده از کامپوزیت، جایگزین بهتری برای ترمیم آسیب های دندان است. در ترمیم همرنگ دندان، از مواد کامپوزیتی یا فیشور سیلانت به منظور پر کردن نامحسوس دندان استفاده می شود.

پر کردن دندان با کامپوزیت

کامپوزیت انواع مختلفی دارد و برای خدمات درمانی و زیبایی دندان بسیار پرکاربرد است. کامپوزیت رزینی، سرامیکی و پرسلنی از جمله انواع کامپوزیت هستند. مواد کامپوزیتی در دندانپزشکی کاربرد گسترده ای دارند. این ترکیبات برای خدمات مختلفی از جمله کامپوزیت ونیر و لمینت دندان کاربرد دارند و علاوه بر بهبود رنگ دندان ها، برای اصلاح مشکلاتی مانند ترک خوردگی و پوسیدگی مورد استفاده قرار می گیرند.

مواد همرنگ با دندان می توانند بدون تغییر در رنگ و ظاهر دندان، پوسیدگی های کوچک یا متوسط را ترمیم کنند. این مواد با پر کردن شیار و منافذ دندان، از گسترش پوسیدگی جلوگیری می کنند. در این روش مواد کامپوزیتی جایگزین بخشی از دندان می شوند و ظاهری هم رنگ و هم جنس با دندان را ایجاد می کنند.

مزایای پر کردن همرنگ دندان

پر کردن همرنگ دندان با مواد کامپوزیتی مزایای بسیاری را به همراه دارد. از جمله مهم ترین ویژگی این روش، ظاهر مناسب آن است. روش های قدیمی پر کردن دندان به دلیل تغییر رنگ دندان، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند اما پر کردن دندان با کامپوزیت کاملا نامحسوس است.

پر کردن دندان با ترکیبات همرنگ همچنین ایمن است و عوارض کمتری دارد. این روش ازماندگاری خوبی برخوردار است و در صورت استفاده از مواد با کیفیت و مراقبت کردن از دندان بصورت اصولی، نیاز به انجام مجدد آن نیست. از جمله مزایای استفاده از این روش:

  • بهبود ترک خوردگی دندان
  • از بین بردن پوسیدگی
  • جلوگیری از گسترش پوسیدگی
  • هماهنگی و مطابقت با رنگ طبیعی دندان
  • عدم حساسیت دندان به مواد کامپوزیتی
  • ایجاد جلوه هماهنگ با دندان
  • کوتاه بودن زمان انجام ترمیم
  • کاربردی برای دندان شیری و دائمی
  • مقاومت و ماندگاری بالا
ترمیم دندان با کامپوزیت

چگونگی ترمیم همرنگ دندان

در روند ترمیم دندان، ابتدا از بی حسی موضعی استفاده می شود. سپس قسمت های پوسیده و آسیب دیده به کمک ابزار مخصوص دندان پزشکی تراشیده می شود. پس از پاکسازی دندان از باکتری ها و پوسیدگی، مواد جایگزین در منفذ ایجاد شده در دندان قرار میگیرد و دندان را پر می کند. این مواد بصورت لایه لایه در دندان قرار می گیرند و به هر لایه از مواد، پرتوهای سفت کننده تابانده می شود.

پس از اتمام مراحل و شکل دادن به مواد، مواد اضافی از دندان تراشیده شده و سطح دندان صاف و سیقلی می شود. پس از ترمیم با مواد همرنگ، شما به سختی می توانید فرق رنگ مواد با دندان طبیعی خود را تشخیص دهید. پس از ترمیم، دندان شما تا مدتی بصورت موقت حساس می شود.

سامانه-ماوراطب-دکتر-سحابی

هزینه پر کردن همرنگ دندان

هزینه پر کردن دندان با توجه به شدت تخریب و پوسیدگی و تعداد دندان های خراب بستگی دارد. معمولا هزینه انجام این خدمات برای هر دندان، از ۷۰۰ هزار تومان تا ۱۲۰۰۰۰۰ هزار تومان متغیر است. برای دریافت مشاوره و اطلاع دقیق از هزینه پر کردن همرنگ دندان در سال ۱۴۰۱، می توانید با مطب دکتر لیلا سحابی، جراح دندان پزشک تماس حاصل فرمایید.

پرسش های متداول

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *