کامپوزیت ونیر بهتر است یا پرسلن؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / کامپوزیت ونیر بهتر است یا پرسلن؟
۵ دقیقه
آنچه می خوانید...

امروزه زیبایی دندان ها برای بسیاری از افراد اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. رنگ و چیدمان دندان ها در زیبایی لبخند و چهره تاثیر بسیاری دارد و افراد بسیاری به دنبال بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند و دندان های خود هستند. کامپوزیت یکی از محبوب ترین روش های زیبایی دندان به شمار میرود و در صورتی که بصورت اصولی انجام شود می تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

یکی از مراحل چالش برانگیز برای بسیاری از افراد که قصد کامپوزیت کردن دندان هایشان را دارند، انتخاب رنگ، جنس و نوع مواد کامپوزیت دندان است. کامپوزیت ونیر و کامپوزیت پرسلن پرکاربرد ترین مواد برای ساخت روکش کامپوزیت هستند که هر دو می توانند نتیجه خوبی را برای فرد به همراه داشته باشند. اما این دو نوع روکش با یکدیگر تفات هایی دارند که باعث می شود تصمیم گیری برای افراد دشوار شود. در این مطلب به تفاوت ها و مزایای هر دو روکش اشاره خواهیم کرد.

کامپوزیت ونیر و پرسلن

مزایای کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر روکش هایی از جنس رزین است که روی دندان قرار گرفته و فرم و رنگ دندان ها را اصلاح می کند. این نوع از روکش برای ترمیم و پر کردن پوسیدگی دندان ها نیز مناسب است. مهم ترین مزیت کامپوزیت نسبت به پرسلن این است که کامپوزیت ونیر طی یک جلسه روی دندان نصب می شود. ونیر مستقیما روی دندان ها قرار گرفته و توسط دندانپزشک شکل داده می شود. سپس با تاباندن نوع خاصی از نور، سفت شده و به دندان می چسبد. برای نصب ونیر نیازی به تراشیدن دندان نیست؛ این در صورتی است که برای نصب کامپوزیت پرسلن، در جلسه اول مراجعه، ابتدا دندان های فرد تراش داده شده و از دندان ها قالب گیری می شود. فرد باید مدتی صبر کند تا روکش ها در آزمایشگاه آماده شوند. در جلسه دوم مراجعه روش روی دندان فرد نصب می شود.

یکی دیگر از مزایای ونیر نسبت به پرسلن قیمت آن است. قیمت کامپوزیت ونیر معمولا نسبت به روکش های پرسلن کمتر است و از آنجا که خدمات زیبایی دندان مشمول بیمه نمی شود، قیمت ممکن است معیار مهمی برای تصمیم گیری افراد محسوب شود.

مقایسه ونیر و پرسلن

مزایای کامپوزیت پرسلن

اگرچه کامپوزیت ونیر دارای مزایای مخصوص به خود است، اما در یک مورد نمی تواند با ونیر رقابت کند: دوام. پرسلن ماده ای به مراتب قوی تر از ونیر است (با وجود بهبود مواد کامپوزیت در چند سال اخیر). کامپوزیت های پرسلن اگر به خوبی نگه داری شوند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارند، در صورتی که کامپوزیت های ونیر نهایتا ۵ الی ۷ سال دوام دارند و اگر به فکر استفاده از این روکش هستید باید احتمال تعویض مجدد را در نظر بگیرید؛ یعنی در حالی که قیمت کامپوزیت ونیر ممکن است نصف پرسلن باشد، عمر آن نیز کوتاه تر است.

اکثر دندانپزشکان موافقند که روکش های پرسلن نمای طبیعی تر و نزدیک به دندان طبیعی را ارائه می دهند. پرسلن کیفیت شفافی دارد که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می شود در برابر لکه و بریدگی بسیار مقاوم است. از طرف دیگر، ونیرها متخلخل‌تر و در نتیجه مستعد لک هستند، به این معنی که ممکن است نیاز به کنترل رژیم غذایی نیاز داشته باشید و از برخی مواد غذایی لکه‌زا اجتناب کنید.

در نهایت، کامپوزیت های پرسلن یک راه حل درمانی مناسب برای تمام موارد ساییدگی مینای دندان، ترک خوردگی، نقص ژنتیکی، دندان های ناصاف و غیره ارائه می دهند و کاربرد درمانی بیشتر نسبت به ونیر ها دارند.

تفاوت کامپوزیت ونیر و پرسلن

کدام نوع کامپوزیت برای من بهتر است؟

تنها راه برایتشخیص اینکهکدام نوع کامپوزیت برای شما مناسب است این است که با دندانپزشک خود در مورد خواسته خود از انجام کامپوزیت صبحت کنید و ملاحظات شخصی خود را بسنجید. اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین راه حل هستید، احتمالاً کامپوزیت ونیر برای شما مناسب تر خواهد بود و اگر به دنبال طبیعی ترین و بادوام ترین راه حل درمانی هستید، روکش های پرسلن بهترین نتیجه را برای شما به همراه خواهند داشت. انتخاب نوع روکش برای دندان ها بیشتر به سلیقه و خواسته مشتری شما بستگی دارد و در نهایت هر دو نوع روکش در صورت مراجعه به یک دندانپزشک خوب و متخصص، می توانند نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته باشند و تغییر مثبتی را در چهره شما ایجاد کنند.

مشاوره انلاین دکتر لیلا سحابی

قسمت کامپوزیت و پرسلن چقدر است؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، هزینه کامپوزیت ونیر نسبت به پرسلن کمتر و به صرفه تر است و معمولا پرسلن ها به دلیل ماندگاری و استحکام بالا، هزینه بیشتری دارند. در مورد هزینه دقیق این خدمات برای هر واحد دندان نمیتوان قیمت دقیقی را اعلام کرد. قیمت این روکش ها با توجه به برند استفاده شده، شرایط و نیاز درخواست کننده و میزان مهارت دندانپزشک متغیر است. این خدمات به علت اینکه جزو خدمات زیبایی هستند، مشمول بیمه نمی شوند. برای اطلاع از هزینه دقیق کامپوزیت ونیر و پرسلن می توانید با مطب دکتر لیلا سحابی تماس حاصل فرمائید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *