چه تفاوتی بین بلیچینگ و جرمگیری دندان وجود دارد؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / چه تفاوتی بین بلیچینگ و جرمگیری دندان وجود دارد؟
۶ دقیقه
فرق-بلیچینگ-و-جرمگیری
آنچه می خوانید...

امروزه اکثر افراد خواهان داشتن دندان هایی سفید و مرتب هستند؛ زیرا این موضوع تاثیر مستقیم بر جذابیت چهره و بالا رفتن اعتماد به نفس آن ها دارد. روش های مختلفی برای افزایش زیبایی و رفع زردی و لکه وجود دارد. خیلی از افراد به دنبال انجام روش هایی مانند کامپوزیت ونیر دندان و لمینت دندان هستند؛ اما برخی ترجیح می دهند دندان های طبیعی خود را داشته باشند و با روش هایی مانند بلیچینگ و جرمگیری آن ها را سفید و درخشان نمایند. شاید برای شما سوال باشد که تفاوت بلیچینگ دندان و جرمگیری دندان چیست؟

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

هر کدام از این روش ها چگونه انجام می شود؟ کدام روش بهتر است؟ در این مقاله به توضیحات جامعی در این زمینه می پردازیم. برای پاسخ به پرسش های خود در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

فرق-بلیچینگ-و-جرمگیری

علت زردی و بدرنگی دندان چیست؟

تغییر در رنگ ساختار دندان (لکه‌های مختلف روی دندان)، ممکن است به دنبال عوامل خارجی و داخلی ایجاد شده باشد. لکه‌های خارجی معمولاً از محیط ایجاد می‌شوند و در اثر رنگدانه‌های موجود در تنباکو و قهوه، استفاده از انواع خاصی از داروها و تجمع پلاک‌های باکتریایی، بصورت سطحی ایجاد می شوند و در صورت رعایت اصول بهداشت دهان و دندان راحت‌تر از بین می‌روند.

از آنجایی که لکه‌های داخلی روی دندان می‌توانند مادرزادی، مربوط به دنتینوژنز (یک اختلال در رشد دندان ها که منجر به تغییر رنگ دندان ها می شود) و آملوژنز (گروهی از بیماری های ارثی است که عمدتاً کیفیت و کمیت مینای دندان را تحت تاثیر قرار میدهد) باشند. چندین روش بلیچینگ با انواع مختلفی از مواد مانند پراکسید کاربامید و پراکسید هیدروژن و در غلظت های مختلف در مقالات ذکر شده است.

سفید کردن یا بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان عبارت است از سفید کردن و روشن کردن رنگ دندان ها. این روش نمی تواند دندان های شما را به طرز معجزه آسایی درخشان تر کند، اما می تواند رنگ دندان های شما را روشن تر کند. بلیچینگ دندان شروعی برای بازیابی زیبایی لبخند شما است، بنابراین بسیار مهم است که دندانپزشک بتواند علت تغییر رنگ دندان را تشخیص داده و قبل از انجام کار روی دندان شما روش منطقی و متناسب برای شما را توضیح دهد.

بلیچینگ دندان

با پیشرفت تکنولوژی، تکنیک های متفاوتی برای تسهیل انجام بلیچینگ و کاهش زمان در اجرای این تکنیک پدیدار شده است. دو ماده اصلی که در بلیچینگ استفاده می شود، ماده شیمیایی پراکسید هیدروژن و پراکسید کربامید است.

عوارض بلیچینگ دندان

بلیچینگ باید تحت نظر دندان پزشک انجام شود؛ زیرا امکان ایجاد حساسیت در آن وجود دارد. بلیچینگ تکنیکی است که نفوذپذیری مینای دندان را افزایش داده و حساسیت دندان را به ویژه در هنگام خوردن و یا آشامیدن غذاها و نوشیدنی های داغ و خنک افزایش می دهد.

حساسیت بیش از حد پس از بلیچینگ از ۱۰.۰ تا ۹۰.۰ درصد با شدت خفیف یا متوسط، متغیر ​​است. این حساسیت منجر به ایجاد درد تیر کشنده ای می شود. با این حال، ممکن است تشدید شده و منجر به قطع درمان شود. همچنین التهاب لثه نیز پس از بلیچینگ از عوارض دیگر آن است.

سفید کردن دندان نوعی از خدمات دندانپزشکی ست، که انجام آن باید تحت نظر بهترین دندانپزشک زیبایی انجام شود. امروزه برخی از سالن های زیبایی خدمات دندانپزشکی ارائه می دهند که این کار غیر قانونی بوده و سلامت دندان هایتان را به خطر می اندازد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

۱.از مصرف مایعات بسیار گرم یا بسیار سرد به علت امکان ایجاد لکه روی دندان پرهیز کنید.

۲.از استعمال دخانیات و نوشیدن الکل اجتناب کنید.

۳.نخ دندان کشیده اما زیاده روی نکنید.

۴.بصورت منظم مسواک بزنید.

۵.مواد غذایی اسیدی استفاده نکنید.

۶. چند وقت یکبار از خمیر دندان سفید کننده استفاده کنید.

۷. از برخورد لوازم آرایش به دندان‌ها جلوگیری کنید چراکه احتمال دارد لکه دائمی ایجاد کنند.

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان، یک روش برای تمیز کردن است که برای از بین بردن تجمع بیش از حد پلاک روی دندان ها و جلوگیری از بیماری لثه انجام می شود. روش جرم گیری دندان برای تمیز کردن عمیق تر دندان ها استفاده می شود. اگر چند سالی است که جرم گیری انجام نداده اید، دندانپزشک شما ممکن است این کار را برای بازگرداندن سلامت دندان ها و لثه ها به حالت اولیه توصیه کند.

جرمگیری دندان

روش جرم گیری دندان

هدف از روش جرم گیری دندان، برداشتن پلاک و لایه های جمع شده روی دندان است که در زیر خط لثه و در امتداد پایین دندان ها ایجاد شده است. در طول جرم گیری دندان، تجمع پلاک هایی که در امتداد خط لثه ایجاد شده اند، هدف قرار می گیرند. هنگامی که پلاک روی دندان درمان نشده باقی بماند دندان بطور منظم تمیز نشود، این جرم ها به زیر لثه راه پیدا کرده و در آنجا جمع می شوند. دو روش رایج برای جرم گیری وجود دارد:

جرم گیر دستی

با استفاده از جرم گیر فلزی دستی، دندانپزشک پلاک را از روی دندان و زیر خط لثه می تراشد تا پلاکی را که مسواک به آن نمی رسد از بین ببرد.

جرمگیر اولتراسونیک

جرمگیر اولتراسونیک اتوماتیک دارای نوک فلزی همراه با اسپری آب است و با فرکانس پایین می لرزد. لرزش به شکاندن پلاک کمک می کند و آب، جرم ها را دور می کند.

عوارض احتمالی پس از جرم گیری

پس از درمان جرم گیری، معمولاً برای چند روز درد و حساسیت احساس می شود. هر چه این روش تهاجمی تر باشد، درد و تورم بیشتری انتظار می رود. برخی از افراد برای چند روز تورم و خونریزی خفیف را تجربه می کنند. اگر دندانپزشک شما پیش بینی کند که شما احتمالا دچار عوارض پس از جرمگیری خواهید شد، ممکن است یک خمیر دندان ضد حساسیت یا یک دهان شویه را پیشنهاد کند. علاوه بر این، دندانپزشک قرار ویزیت آتی را پس از انجام جرمگیری برای معاینه لثه ها و بررسی پیشرفت بهبودی برنامه ریزی می کند.

عوارض جرم گیری دندان

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

هر چند که جرمگیری و بلیچینگ دندان هر دو روش های سفید کردن و رفع زردی دندان می باشند، اما تفاوت هایی بین آن ها وجود دارد از جمله:

  • ابزار های مورد استفاده
  • درجه روشن سازی دندان ها
  • میزان سایش و تراش دندان
  • هزینه
  • نحوه و مراحل انجام

در روش جرمگیری، رنگ طبیعی دندان روشن تر و سفید تر نمی شود؛ بلکه صرفا جرم و الودگی جمع شده از روی دندان برداشته و دندان تمیز می شود.

هزینه بلیچینگ و جرم گیری در سال ۱۴۰۱

هزینه جرم گیری و بلیچینگ دندان به عوامل مختلفی از جمله شرایط متقاضی، مهارت دندان پزشک، تجیزات استفاده شده و میزان شدت مشکل بستگی دارد.

هزینه جرم گیری در سال ۱۴۰۱، بطور حدودی از بازه ۸۰۰,۰۰۰ تا ۱,۲۰۰,۰۰۰ تومان متغیر است. هزینه بلیچینگ دندان نیز از ۳,۰۰۰,۰۰۰ تا ۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان تخمین زذه شده است. هزینه های ذکر شده بصورت نسبی و میانگین تخمین زده شده اند و به هیچ عنوان قطعی نیستند. برای اطلاع از هزینه های دقیق این خدمات می توانید با مطب دکتر لیلا سحابی، جراح دندان پزشک تماس بگیرید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *