چه تفاوتی بین کامپوزیت و لمینت وجود دارد؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / چه تفاوتی بین کامپوزیت و لمینت وجود دارد؟
۶ دقیقه
فرق-کامپوزیت-و-لمینت
آنچه می خوانید...

آیا شما درباره تفاوت کامپوزیت و لمینت اطلاعات کافی دارید؟ کامپوزیت و لمینت هر دو جهت از بین بردن بدشکلی دندان ها و ایجاد تغییر رنگ کاربرد دارد. در این روش ها فرد می تواند رنگ دندان را انتخاب کند تا طراحی لبخند زیباتری داشته باشد.  این روش ها برای زیبایی دندان های جلویی استفاده می شود. یکی از دلایل جذابیت و زیبایی چهره برخی افراد، داشتن یک لبخند زیبا می باشد. زیبایی در دندان ها موجب افزایش اعتماد به نفس فرد می شود و فرد جوان تر به نظر می رسد. اغلب اوقات برای دندان هایی که هنگام لبخند زدن دیده می شوند، استفاده از کامپوزیت و لمینت پیشنهاد می شود که تعداد ۸ الی ۱۰ دندان از فک بالا و فک پایین را شامل می شود.

در این مقاله قصد داریم به توضیحات جامعی درباره تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی دندان بپردازیم و اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه علاقمند هستید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

عکس-کامپوزیت-ونیر
تفاوت-لمینت-و-کامپوزیت

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک در تهران چه کسی است؟

 لمینت دندان

لمینت روکش منحصر بفردی برای ترمیم دندان محسوب می شود. کسانی که برای اصلاح طرح لبخند از این روش استفاده کرده اند، زمان بیشتری لبخند زیبا می زنند. یک تفاوت کامپوزیت و لمینت این است که لمینت نسبت به کامپوزیت، از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد ولی هزینه آن در مقایسه با کامپوزیت بیشتر است. به همین دلیل استقبال از کامپوزیت بین مردم بیشتر است. لمینت براق تر و زیباتر می باشد و  ماندگاری بالایی دارد.

یکی دیگر از مزیت های لمینت نسبت به کامپوزیت، پولیش دندان می باشد. لمینت  مدت زمانی که بر روی دندان قرار دارد،  نیاز به پولیش ندارد، فقط زمان گذاشتن و نصب آن حدود نیم میلی متر از دندان ها تراشیده می شود. برای قرار دادن لمینت بر روی دندان ها، دندانپزشک بعد از بررسی دندان ها، قالب گیری را انجام می دهد، برای همین مدت زمان انجام لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر می باشد و نتیجه آن در بلند مدت نیز بهتر است.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان طی یک جلسه درمانی انجام می شود. در روش استفاده از کامپوزیت نیازی به تراش دادن دندان نیست. مزیت کامپوزیت نسبت به لمینت قابل برگشت  پذیری آن می باشد.  این روش اگر به طور درست انجام شود، موجب ایجاد بدبویی و التهاب لثه نمی شود.

تفاوت کامپوزیت و لمینت

 1. جنس مواد استفاده شده مهم ترین تفاوت کامپوزیت و لمینت می باشد.
 2. هزینه کمتر کامپوزیت: هزینه لمینت حدود دو برابر لمینت می باشد. برای بسیاری از مردم این تفاوت قیمت بسیار مهم است چون بیمه این خدمات را تحت پوشش قرار نمی دهد.
 3. مراحل و مدت زمان انجام روکش دندان: تفاوت کامپوزیت و لمینت در مدت زمان انجام روکش بسیار مهم می باشد. کامپوزیت در طی یک جلسه انجام می گردد. دندانپزشک با رزین روی دندان ها را می پوشاند، سپس رزین های اضافی جدا می کند. در مرحله بعد به وسیله نور لیزر و چسب مخصوص روکش محکم می شود. در این روش تراشیدن دندان لازم نیست. اما مدت زمان انجام لمینت ۲ تا ۳ هفته می باشد. دندانپزشک بعد از تراشیدن مقدار کمی از مینای دندان قالب گیری می کند. در لابراتوار روکش بر اساس قالب تهیه می شود بعد دندانپزشک روکش را بر سطح دندان ها می چسباند.
 4. برگشت پذیری: قابلیت برگشت پذیر بودن کامپوزیت یک تفاوت کامپوزیت و لمینت می باشد که خیلی مهم است. برای نصب کامپوزیت دندان تراش داده نمی شود و می توان هر زمان که مایل باشید، روکش را از روی دندان جدا کرد و از دندان طبیعی خود استفاده نمایید ولی در روش لمینت دندان تراش داده می شود و دیگر امکان ندارد که بتوان از دندان طبیعی خود استفاده کرد.
 5. تفاوت کامپوزیت و لمینت از نظر طول عمر:  طول عمر کامپوزیت حدود ۷ الی ۱۰ سال می باشد ولی لمینت دارای طول عمر بالاتری حدود ۱۵ الی ۲۰ سال می باشد.
 6. کیفیت: در روش لمینت ماده مصرفی از استحکام و مقاومت بیشتری در برابر خراشیدگی و لکه شدن برخوردار است ولی کامپوزیت دارای تخلخل است و لکه می شود.
 7. کامپوزیت برای ترمیم سریع  و جزئی دندان ها مناسب است چون در این روش با بستن فواصل بین دندانی و تغییرشکل دندان ها به صورت جزئی می توان لبخند زیبایی را طراحی کرد اما لمینت برای درمان و اصلاحات اساسی دندان استفاده می شود که در آن اندازه، فاصله و شکل دندان ها تغییر می کند.
 8. تفاوت کامپوزیت و لمینت در این است که لب پریدگی و شکستگی کامپوزیت را می توان ترمیم کرد ولی در لمینت قابل ترمیم نیست.
 9. کامپوزیت حساسیت دمایی دارد ولی در لمینت این حساسیت حرارتی وجود ندارد و مشابه دندان طبیعی عمل می کند.

۱۰-لمینت می تواند دندان های کج و بد فرم را اصلاح کند. کامپوزیت برای اصلاح دندان های خرگوشی  و کمی کج، مناسب است.

۱۱-لمینت را می توان به جای دندان شکسته و یا ترکیده قرار داد.

۱۲-فاصله زیاد بین دو دندان با لمینت پر می شود ولی کامپوزیت برای فاصله های جزئی مناسب است.

۱۳- دندان کوتاه شده در اثر ساییدگی را می توان با روش لمینت اصلاح کرد.

۱۴-از کامپوزیت برای برطرف کردن بدرنگی دندان های صاف و مرتب که مشکل دیگری ندارند،  می توان استفاده کرد ولی از لمینت برای دندان های بد رنگی که با روش های سفید کردن دندان درمان نشده اند، می توان استفاده کرد که یک تفاوت کامپوزیت و لمینت می باشد.

نحوه انتخاب کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی توسط دندانپزشک

 در جلسه اول دندانپزشک وضعیت دندان ها اعم از کوتاه و بلندی دندان ها، سلامت دندان ها و مرتب بودن دندان ها را بررسی می کند و سپس تصمیم می گیرد که از روکش کامپوزیت یا لمینت استفاده کند. این دو روکش دندان نازک  و به رنگ دندان طبیعی می باشند. این دو  روکش به دندان های جلویی متصل می شود و مشکلات زیادی را حل می کنند.

در چه زمانی استفاده از کامپوزیت و لمینت مناسب نیستند؟

 1.  وجود بیماری لثه و دندان  یا پوسیدگی زیاد که باید ترمیم شوند.
 2. دندان ضعیف شده: مقدار زیادی از بافت دندان تخریب شده است.
 3. دندان های خیلی نامرتب و جابجا شده، باید از روش ارتودنسی استفاده کنند.
 4. فشار دادن دندان ها به طور غیر ارادی مانند دندان قروچه

مراقبت از کامپوزیت و لمینت دندان

 1. به صورت منظم مسواک بزنید و نخ دندان هم استفاده کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان از بروز عفونت لثه جلوگیری می کند.
 2. از خمیر دندانی که موجب ساییدگی دندان می شود، استفاده نکنید.
 3. بعد از روکش کردن دندان، مقداری حساسیت به سرما و گرما وجود دارد که بعد از مدتی بهبود می یابند.
 4. برای باز کردن بادام، فندق و پسته از دندان کمک نگیرید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *