آیا تحلیل لثه قابل درمان است؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات درمانی دندان / آیا تحلیل لثه قابل درمان است؟
۵ دقیقه
عوارض-تحلیل-لثه
آنچه می خوانید...

تحلیل لثه یکی از بیماری های لثه است که در آن لثه‌های شما از سطح دندان عقب می روند و سطوح ریشه دندان‌ها را در معرض دید قرار می‌دهند. تحلیل لثه از پیامدهای جدی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بوده  که ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود. با توجه به شدت آسیب بافت لثه، درمان های مختلفی برای این بیماری وجود دارند اما هرچه تشخیص و درمان زودتر انجام شود، نتیجه بهتری خواهد داشت.

در این مقاله درباره دلایل ابتلا، علائم، تشخیص و درمان تحلیل لثه اطلاعات کامل و مفیدی در اختیار شما قرار می دهیم. در ادامه همراه ما باشید…

دلایل ابتلا به تحلیل لثه

انجمن دندانپزشکی کالیفرنیا (CDA) تخمین می زند که از هر چهار بزرگسال، سه نفر به نوعی به بیماری های پریودنتال (لثوی) مبتلا هستند که شامل تحلیل لثه نیز می شود. بیماری پریودنتال یک شکل پیشرفته از التهاب لثه است. تحلیل لثه ابتدا با تجمع باکتری و جرم در لثه و دندان شروع می شود. با گذشت زمان، این جرم ها به لثه ها آسیب زده و سبب تحلیل آنها می شوند. همچنین در موارد جدی تر ، پاکت هایی بین دندان ها و لثه ها ایجاد می شود که سبب  ایجاد بستری برای رشد باکتری ها و پلاک های بیشتری می شود.

تحلیل لثه ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. این عوامل عبارتند از :

 • مسواک زدن تهاجمی در دراز مدت
 • تشکیل پلاک های دندانی سفت شده
 • سیگار کشیدن
 • تغییرات هورمونی در خانم ها
 • پیشینه ی خانوادگی در خصوص بیماری های لثه
 • دیابت
 • HIV

خوب است بدانید که مصرف برخی دارو ها می تواند باعث خشکی دهان شوند و این امر خطر تحلیل لثه را افزایش می دهد. خشکی دهان زمانی اتفاق می افتد که دهان شما کمتر از آنچه باید بزاق دارد و بدون بزاق کافی، بافت های دهان می توانند در برابر عفونت ها و آسیب های باکتریایی آسیب پذیر شوند. بر اساس گفته های انجمن دندانپزشکی کالیفرنیا( CDA)، تحلیل لثه در افراد ۴۰ ساله و بالاتر شایع است. به همین دلیل، اغلب به عنوان یکی از عوارض طبیعی پیری در نظر گرفته می شود. همچنین، این بیماری در مردان بیشتر از زنان است.

علائم تحلیل لثه

علائم تحلیل لثه عبارتند از:

 • خونریزی پس از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • لثه های قرمز و متورم
 • احساس درد در لثه ها
 • کوچک شدن آشکار لثه ها
 • در معرض دیدن بودن ریشه ی دندان ها
 • لقی دندان ها
تحلیل-لثه

تشخیص بیماری تحلیل لثه

تحلیل لثه و سایر بیماری های پریودنتال توسط بهترین دندانپزشک تشخیص داده می شود. یکی از روش های تشخیص این بیماری معاینه فیزیکی است. همچنین ممکن است از پروب برای اندازه گیری پاکت های لثه استفاده شود. پروب فرآیندی است که در آن از یک میله ی کوچک و بدون درد برای اندازی گیری استفاده می شود. طبق گفته ی منابع معتبر تحقیقات دندانپزشکی ،اندازه پاکت های طبیعی بین ۱ تا ۳ میلی متر بوده و اگر اندازه پاکت ها بیشتر از حد طبیعی باشد نشان دهنده ی بیماری های لثه است. در برخی مواقع تشخیص تحلیل لثه‌ها مستلزم ارجاع به یک متخصص لثه است.

درمان بیماری تحلیل لثه

در این بخش به بررسی روش های درمان تحلیل لثه می پردازیم:

دارودرمانی

متخصص لثه می تواند بهترین روش درمانی را برای حفظ بافت لثه و دندان شما تعیین کند. در ابتدا ، اگر عفونت در لثه ها مشاهده شود، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

سایر داروها نیز ممکن است برای درمان مشکل زمینه ای که باعث این بیماری شده استفاده شود. این دارو ها عبارتند از:

 • ژل آنتی بیوتیک موضعی
 • دهان شویه ضد میکروبی
 • آنزیم های سرکوب کننده
 • تراشه های ضدعفونی کننده
هزینه-درمان-تحلیل-لثه

عمل جراحی

 عمل جراحی روشی است که در بدترین موارد تحلیل لثه از آن استفاده می شود و به طور کلی شامل جراحی فلپ و پیوند است. جراحی فلپ، پاکسازی عمیق بافت لثه است که در صورتی که دارودرمانی نتیجه ای نداشته باشد از آن استفاده می شود. با جراحی فلپ باکتری ها و جرم های انباشته شده در لثه به طور کامل از بین می روند. برای انجام این جراحی، متخصص لثه  لثه ها را بالا می کشد و پس از پایان عمل، آنها را در جای خود قرار می دهد.

در روش پیوند، هدف جراحی احیای بافت لثه یا استخوان است. در طول عمل، متخصص لثه یک ذره ی مصنوعی یا یک تکه استخوان یا بافت را برای کمک به رشد مجدد لثه ها در دهان قرار می دهد. لاز م به ذکر است که این فرآیند بدون مراقبت های بهداشتی دهان و دندان نمی تواند در دراز مدت نتیجه ای مطلوب را به همراه داشته باشد.

هزینه درمان تحلیل لثه

درمان تحلیل لثه با توجه به میزان و شدت تحلیل رفتگی لثه های شما صورت می پذیرد و به طبع، شرایط بیمار در تعیین هزینه درمان تحلیل لثه تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر عمق تحلیل لثه زیاد باشد و سبب از دست رفتن دندان های فرد شود، درمان جراحی انجام می شود که می تواند هزینه درمان را افزایش دهد. پیشنهاد می شود برای اطلاع دقیق از هزینه با مطب دکتر لیلا سحابی تماس بگیرید.

عوارض تحلیل لثه

بر اساس تحقیقات به عمل آمده، تحلیل لثه در ۷۰ درصد مواقع بر از دست دادن دندان موثر است. هنگامی که بافت لثه که سبب نگه داشتن دندان می شود از بین برود، دندان ها نیز در برابر افتادن آسیب پذیر می شوند. گرچه در برخی مواقع دندان های لق پیش از افتادن توسط دندانپزشک کنده می شوند. همانطور که قبلا به آن اشاره شد در موارد حاد تحلیل لثه برای جلوگیری از آسیب بیشتر جراحی انجام می شود.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *