موثرترین روش ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

دکتر لیلا سحابی / خدمات درمانی دندان / موثرترین روش ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان
۶ دقیقه
درمان-پوسیدگی-دندان
آنچه می خوانید...

در اثر فعالیت و رشد باکتری های باقیمانده از ذرات مواد غذایی در داخل دندان و دهان، پوسیدگی دندان ایجاد می شود. اگر به طور مرتب از نخ دندان و مسواک استفاده شود، پوسیدگی اتفاق نمی افتد. بعد از سرماخوردگی، رایج ترین علت مراجعه مردم به پزشک،  درمان پوسیدگی دندان می باشد.

دندان درد و پوسیدگی دندان سن مشخصی ندارد و افراد در همه سنین با این مشکل مواجه می شوند. به همین دلیل رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام یک سری مراقبت ها و اقدامات برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در هر سنی لازم است. در این مقاله قصد داریم درباره پوسیدگی دندان اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه با ما همراه باشید…

پوسیدگی-دندان

پوسیدگی دندان چیست؟

مواد اسیدی، ذرات باقیمانده از مواد غذایی و باکتری ها با بزاق دهان ترکیب می شوند و پلاک دندانی را به وجود می آورند که ماده ای سخت و چسبنده است و محکم به دندان ها می چسبد.  پلاک های دندانی موجب تجزیه شدن مینای دندان می شود در نتیجه ی از بین رفتن مینا، سوراخ های ریزی بر روی دندان ایجاد می شود. تا زمانی که  این سوراخ ها خیلی بزرگ نشده باشند و اعصاب دندان را تحریک نکنند، درد دندان وجود ندارد. در برخی مواقع  پوسیدگی دندان به شکل لکه های سفید و یا سیاه بر روی دندان دیده می شوند. اگر درمان پوسیدگی دندان انجام نشود، موجب ایجاد آبسه دندان  و در مراحل بعد موجب از بین رفتن ساختار دندان می گردد. با رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن منظم و مصرف نکردن مواد غذایی مضر برای سلامتی دندان، می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد.

یکی از روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده از فیشور سیلانت برای حفاظت از دندان ها می باشد. سیلانت یک پوشش پلاستیکی می باشد که  روی دندان های عقب قرار می گیرد و نمی گذارد باکتری ها و ذرات غذا وارد شیار های دندانی شوند و آنها دچار پوسیدگی گردند.

وجود درد دندان و یا احساس سوزش بعد از استفاده از مواد غذایی سرد، گرم و شیرین می تواند، نشانه ای از وجود دندان پوسیده باشد. همچنین بوی بد دهان یکی دیگر از علائم پوسیدگی دندان است. با انجام عکس برداری رادیولوژی از دندان می توان میزان پوسیدگی را متوجه شد.

راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان

 • رعایت بهداشت دهان و دندان:  حداقل دو بار مسواک زدن در طول شبانه روز و استفاده از نخ دندان یک بار در روز از بروز پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.
 • مراجعه به دندانپزشکی هر ۶ ماه یک بار
 • محدود کردن مصرف تنقلات شیرین برای جلوگیری از اسیدی شدن محیط دهان موثر می باشد.
 • از نوشیدنی های شیرین و شکلات کمتر استفاده کنید.
 • مصرف آب دارای فلوراید جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان مخصوصا در کودکان، بسیار مهم می باشد
 • بعد از خوردن هر ماده غذایی مسواک بزنید یا دهان خود را بشویید.
 • استفاده از دهانشویه به بهداشت دهان و دندان کمک می کند.
 • مصرف مواد غذایی که دارای کلسیم، فسفر، ویتامین A، ویتامین D، و ویتامین C باشد. این مواد موجب تقویت ساختار دندان می شود.
 • اجتناب از استعمال دخانیات: مصرف سیگار و قلیان باعث زرد شدن رنگ دندان می شود و روند پوسیدگی دندان را تسریع می کنند.

درمان پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان به شرایط مختلف بستگی دارد، درمان پوسیدگی دندان در کودکانی که دندان شیری دارند با بزرگسالان متفاوت می باشد. هنگام مراجعه به مطب دندانپزشکی جهت درمان پوسیدگی دندان، دندانپزشک ابتدا بخش هایی از دندان که پوسیده شده و تغییر رنگ داده است، را با کمک ابزار دندانپزشکی جدا می کند، بعد با مواد پرکننده دندان یا آمالگام داخل دندان خالی شده را پر می کند، جنس مواد پرکننده می تواند از روی، مس، نقره، قلع و یا جیوه باشد. در برخی مواقع از مواد کامپوزیت که هم رنگ دندان می باشد، برای پر کردن دندان استفاده می شود.در مرحله بعد می توان از روکش دندان برای ایجاد زیبایی و استحکام بیشتر دندان  نیز استفاده کرد.

انواع درمان پوسیدگی دندان

 • فلورایدتراپی: اگر میزان پوسیدگی دندان سطحی باشد، می توان برای درمان پوسیدگی دندان از روش فلورایدتراپی استفاده کرد. در این روش تشخیص زود هنگام خرابی دندان باعث می شود که مینای دندان تخریب نشود. با استفاده از فلورایدتراپی  و در برخی مواقع فقط با کمک مسواک و خمیردندان های دارای فلوراید می توان درمان پوسیدگی دندان را انجام داد. میزان فلورایدی که در مطب استفاده می شود، خیلی بیشتر از محلول ها و خمیردندان ها می باشد، به همین دلیل با فلورایدتراپی که مدت زمان چند دقیقه طول می کشد، دندان را از تخریب بیشتر مصون کنید. در فلورایدتراپی، فلوراید به شکل ژل، مایع و یا وارنیش استفاده می شود.
 • پر کردن: شایع ترین روش درمان پوسیدگی دندان، پر کردن است. این روش در مورد دندان هایی که دارای پوسیدگی عمیق نمی باشند، انجام می شود.
 • زمانی که میزان پوسیدگی خیلی زیاد می باشد و قسمت بیشتر دندان تخریب شده باشد، به گونه ای که اعصاب دندان درگیر  باشد، از این روش استفاده می شود. دندانپزشک بعد از درمان پوسیدگی دندان از روکش استفاده می کند. روکش جایگزین تاج دندان می شود و بدین ترتیب زیبایی دندان را بر می گرداند.
 • عصب کشی: زمانی که پوسیدگی پیشرفت می کند و باعث از بین رفتن مینا و عاج دندان می شود، در نتیجه پوسیدگی به پالپ دندان می رسد. در این زمان دندان و لثه دچار التهاب می گردند که نیاز به درمان ریشه دارند. در بین مردم این روش درمان به عصب کشی معروف است. در دندانپزشکی به این روش درمان پوسیدگی دندان، روت کانال تراپی یا درمان ریشه یا اندو می گویند.
 • زمانی که میزان پوسیدگی زیاد است و به لثه یعنی انتهای دندان رسیده است،  باید از روش کشیدن دندان استفاده کرد. جای خالی دندان کشیده را می توان با استفاده از ایمپلنت یا روش کاشت دندان ثابت پر کرد.

شایع ترین محل ها برای بروز پوسیدگی دندان

 • شیارهای سطح جونده دندان ها: سطح جونده دندان آسیا دارای شیارهای ظریف و عمیقی است که در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، یک محیط مناسب برای رشد باکتری ها می باشد که موجب ایجاد پوسیدگی خواهد شد.
 • سطوح بین دندان ها:  این قسمت به این دلیل که موهای مسواک نمی توانند به آن نفوذ کنند و تمیز نمی شوند، دچار پوسیدگی می شوند. با استفاده از نخ دندان از بروز این مشکل جلوگیری کنید.
 • قسمت اتصال دندان با لثه: باکتری های داخل دهان در این قسمت تجمع می کنند و موجب ایجاد بیماری لثه می شوند.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *