آیا کامپوزیت ونیر عوارض دارد؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / آیا کامپوزیت ونیر عوارض دارد؟
۵ دقیقه
آنچه می خوانید...

کامپوزیت دندان یکی از روش های پرطرفدار برای اصلاح فرم و بهبود ظاهر دندان ها است. با استفاده از این روش، افراد میتوانند دندان هایی یکدست و سفید و لبخندی زیبا داشته باشند. کامپوزیت ونیر نسبت به سایر روش های مشابه، از مزایای بسیاری برخوردار است و اگر بصورت اصولی انجام شود عوارض زیادی را به همراه ندارد.

اما آیا کامپوزیت دندان عوارض دارد؟ کامپوزیت دندان چه مزایا و معایبی دارد؟ در این مطلب با بررسی عوارض و فواید کامپوزیت ونیر دندان، به این پرسش ها پاسخ خواهیم داد.

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

کامپوزیت روکشی است همرنگ دندان که با قرار گرفتن روی دندان، میتواند ظاهر آن را بهبود دهد. کامپوزیت دندان میتواند بسیاری از مشکلات مانند لک و تغییر رنگ، شکستگی و ترک خوردگی، کج بودن یا فاصله داشتن دندان ها با یکدیگر را بهبود دهد و به دندان ها نظم خاصی ببخشد.

مزایای کامپوزیت ونیر دندان

 • برای نصب کامپوزیت در بسیاری از مواقع نیازی به تراشیدن دندان نیست؛ بنابراین این روش آسیبی به مینای دندان نمیزند.
 • سفیدکنندگی دندان در روش کامپوزیت نسبت به بسیاری از روش ها بیشتر است و میتواند ظاهری زیبا را به دندان ها ببخشد.
 • با کمک کامپوزیت بسیاری از مشکلات همانند فاصله بین دندان ها، کوتاه بودن و بی نظم بودن آنها رفع میشود.
 • کامپوزیت میتواند شکستگی، ساییدگی و ترک خوردگی دندان را ترمیم کند.
 • کامپوزیت از استحکام مناسبی در برابر فشار برخوردار است.
 • کامپوزیت ظاهری طبیعی و مشابه دندان های واقعی دارد.
 • بیشتر انواع کامپوزیت استفاده شده، در صورت آسیب قابل ترمیم هستند.
 • کامپوزیت ونیر نسبت به سایر روش های مشابه هزینه مناسب تری دارد.
 • کاپوزیت ونیر معمولا طی یک جلسه انجام میشود.
 • کامپوزیت ونیر از تنوع رنگی بالایی برخوردار است و متناسب با رنگ سایر دندان های فرد انتخاب میشود.
 • کامپوزیت میتواند دندان ها را در برابر آسیب دیدگی حفظ کند.

عوارض کامپوزیت ونیر دندان

شکستن دندان های کامپوزیت شده

ونیر معمولا به راحتی قابل ترمیم است، اما یکی از مشکلاتی که ممکن است در پی آن ایجاد شود، شکستن کامپوزیت دندان است. به منظور جلوگیری از این عارضه، به افراد توصیه میشود که تا حد امکان از استفاده از خوراکی های سفت و خشک خودداری کنند و به دندان خود فشار وارد نکنند. خوردن تخمه و جویدن ناخن از جمله کار هایی است که افراد پس از کاپوزیت کردن دندان نباید انجام دهند.

حساسیت به دما

حساسیت دندان نسبت به دما یکی از عوارض رایج و طبیعی بعد از کامپوزیت کردن دندان است. این عارضه موقت است و معمولا پس از گذشت مدتی از بین میرود. تا زمان عادت کردن دندان ها، باید از خودن غذا و نوشیدنی خیلی گرم یا سرد پرهیز کرد.

تغییر رنگ دندان

در صورتی که فرد پس از کامپوزیت کردن دندان بطور افراطی از خوراکی های دارای رنگ، قلیان، دخانیات، چای و قهوه استفاده کند، ممکن است پس از گذشت مدتی دندان های کامپوزیت شده نغییر رنگ بدهند؛ به ویژه در گوشه و نوک دندان ها. در صورت رعایت مراقبت های لازم و حفظ بهداشت دهان و دندان، مشکلی برای رنگ دندان ها بوجود نخواهد آمد.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین دکتر برای کامپوزیت دندان را پیدا کنیم؟

التهاب لثه

یکی از عوارض شایع پس از کامپوزیت دندان، ملتهب شدن لثه است. این عارضه معمولا در اثر واکنش لثه ها به جسم خارجی ایجاد میشود و پس از گذشت مدتی بهبود پیدا میکند.

پوسیدگی دندان

این عارضه در صورتی اتفاق میوفتد که دندان پزشک ونیر ها را به درستی روی دندان قرار ندهد. در این صورت ممکن است لبه خارجی ونیر دچار پوسیدگی شود

عدم هماهنگی در رنگ

اگر دندان پزشک در انتخاب رنگ ونیر دقت کافی را به خرج ندهد، ممکن است رنگ ونیر با رنگ دندان های طبیعی فرد متفاوت باشد و ظاهری غیر طبیعی را ایجاد کند.

برخی از عوارض کامپوزیت دندان مانند التهاب لثه و حساسیت دندان، موقت هستند و با گذشت زمان بهبود پیدا میکنند. با انتخاب بهترین دندان پزشک کامپوزیت ونیر میتوانید از بسیاری از عوارض این روش، مانند پوسیدگی و تغییر رنگ جلوگیری کرده و بهترین نتیجه را از کامپوزیت دریافت کنید.

ماندگاری کاپوزیت ونیر چه مدت است؟

معمولا کامپوزیت از ۷ تا ۱۰ سال ماندگاری دارد. التبه طول عمر کامپوزیت به عوامل متعددی بستگی دارد. با انجام مراقبت های لازم و رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده روزانه از مسواک، نخ دندان و دهان شویه، میتوانید عمر کامپوزیت ونیر را افزایش دهید.

آیا کامپوزیت باعث درد دندان میشود؟

پس از قرار گرفتن کامپوزیت روی دندان ممکن است تا مدتی جویدن غذا با کمی درد همراه باشد. این عارضه طبیعی و موقتی است و با گذشت زمان بهبود پیدا میکند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره پولیش دندان کامپوزیت شده بدانید

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

با رعایت برخی نکات و مراقبت های لازم میتوانید تا حد زیادی عمر کامپوزیت را افزایش دهید و به حفظ ظاهر آن کمک کنید. از جمله مراقبت های لازم پس از گذاشتن کامپوزیت ونیر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از مصرف الکل خودداری کنید
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • پرهیز از مصرف زیاد نوشابه و قهوه
 • مراجعه مرتب به دندان پزشک
 • از مصرف دخانیات خودداری کنید

کلام آخر

کامپوزیت ونیر یکی از روش های پرطرفدار است که میتواند نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته باشد و لبخند شما را زیبا تر کند. کامپوزیت ونیر برای بهبود رنگ و ظاهر دندان ها کاربرد دارد و میتواند بسیاری از مشکلات دندان را ترمیم کند. بسیاری از عوارض کامپوزیت موقت هستند و با انتخاب بهترین دندان پزشک میتوانید از عارضه های احتمالی پیشگیری کنید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *