ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟
۷ دقیقه
ماندگاری-ایمپلنت-دندان
آنچه می خوانید...

ایمپلنت دندان ساختاری است که می تواند به جایگزین دندان های از دست رفته و یا کاملا خراب شده کمک کند. ایمپلنت دندان بر روی استخوان فک و یا داخل آن قرار می گیرد و به عنوان یک ریشه دندان مصنوعی عمل می کند. اگرچه ایمپلنت‌های دندانی پتانسیل خراب شدن یا شکست را دارند، اما در صورت مراقبت مناسب می‌توانند تا پایان عمر شما باقی بمانند. مهم ترین سوال برای افرادی که قصد دارند ایمپلنت انجام دهند این است که ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟ اگر می خواهید از شکست ایمپلنت دندان جلوگیری کنید، باید هر روز مراقب بهداشت دهان و دندان هایتان باشید. در واقع، بهداشت مناسب دهان ممکن است عمر متوسط ​​ایمپلنت های دندانی را تا چندین سال افزایش دهد.

اگر می خواهید درباره ماندگاری ایمپلنت دندان اطلاعات جامعی کسب کنید، در ادامه با ما همراه باشید…

ایمپلنت دندان چیست؟

هدف از ایمپلنت دندان جایگزینی دندان های از دست رفته برای ایجاد لبخندی سالم، افزایش سطح اعتماد به نفس و بهره مندی از ساختار دهان و صورت است. هنگامی که شما دندان های از دست رفته دارید، می تواند باعث مشکلاتی مانند افتادن دندان ها، از دست دادن استخوان و کاهش کیفیت زندگی شما شود. بیماران برای ایمپلنت های دندانی ارزش زیادی قائل هستند. دلیل خوبی برای آن وجود دارد آن‌ها شبیه دندان‌ های واقعی به نظر می‌رسند، مناسب هستند و زیبایی صورت شما را چند برابر می ‌کنند. آن‌ها حتی تمام عملکرد دندان‌های طبیعی را نیز به شما ارائه می‌کنند، گفتار سالم، گاز گرفتن و توانایی جویدن را بازیابی می‌کنند. اما ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

ویدئوی زیر که انیمیشن نحوه ایمپلنت دندان را مشاهده کنید:

ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

ماندگاری ایمپلنت دندان دائمی می باشد این امر به این دلیل است که آنها مستقیماً با استخوان فک ارتباط برقرار می کنند. ایمپلنت دندان از طریق فرآیندی به نام osseointegration با بافت استخوانی اطراف پیوند می یابند. پس از اینکه فرآیند استئو اینتگراسیون کامل شد مواد ایمپلنت و استخوان های موجود در اطراف آن با هم ادغام می شوند. به همین دلیل، ایمپلنت دندان می تواند به عنوان یک ریشه دندان مصنوعی عمل کند و یک پایه محکمی برای دندان مصنوعی ایجاد کند.

در حالی که خود ایمپلنت به صورت دائمی طراحی شده است، ممکن است تاج متصل به آن به دلیل ساییدگی و پارگی طبیعی نیاز به تعویض داشته باشد. حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از روکش‌ها ممکن است نیاز به تعویض در ۱۵ تا ۲۰ سال داشته باشند. اگر به طور جدی از شیوه های سالم پیروی کنید و معاینات معمول دندانپزشکی را برنامه ریزی کنید، ممکن است طول عمر ایمپلنت دندانی خود را افزایش دهید. ایمپلنت به گونه ای طراحی شده است که به عنوان یک وسیله ثابت در دهان شما قرار گیرد. در واقع، مطالعات ۹۰ تا ۹۵ درصد میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی را در یک دوره ۱۰ ساله گزارش کرده اند.

عوامل نابودی ایمپلنت

دو عامل اصلی در شکست و ماندگاری ایمپلنت دندان نقش دارند: پری ایمپلنت و شکست استخوانی. شکست در چند سال اول یا حتی در شش ماه اول پس از جراحی رخ می دهد. پری ایمپلنت یک بیماری لثه است. با عفونتی که به استخوان اطراف دندان آسیب می رساند، به ایمپلنت های شما حمله می کند این شرایط می تواند باعث لق شدن دندان شود.

استئو اینتگراسیون ناموفق زمانی اتفاق می افتد که استخوان شما در اطراف ایمپلنت رشد می کند و آن را بیش از حد ایمن می کند. این امر به کیفیت استخوان مربوط می شود، چه سیگار می کشید یا اگر دندانپزشک شما از پیوند استخوان و همچنین تکنیک جراحی آنها استفاده کرده باشد. سایر عواملی که بر مدت زمان ماندگاری ایمپلنت‌ های دندانی تاثیر می‌گذارند به شیوه زندگی و شیوه‌های بهداشت دهان و دندان شما نسبت داده می‌شوند. عواملی مانند یک وضعیت پزشکی از قبل موجود، بیماری و استفاده نادرست از ایمپلنت‌ دندان ها می‌تواند بر طول عمر آنها تاثیر بگذارد.

افزایش-طول-عمر-ایمپلنت

افرادی که سیگار می‌کشند یا مبتلا به دیابت یا سایر بیماری‌های پزشکی مانند سرطان هستند، بیشتر در معرض خطر نارسایی دندانی قرار دارند. همچنین ضروری است که استخوان فک کافی برای پشتیبانی از جراحی داشته باشید زیرا ایمپلنت با فک پیوند می خورد. اگر دچار تحلیل استخوان و از دست دادن دندان هستید، دندانپزشک شما باید شرایط شما را برای تعیین راه حل ایمن و پایدار ارزیابی کند. اگر استخوان فک کافی ندارید، باید از قبل بازسازی استخوان را کامل کنید.

ایمپلنت‌ دندان های شما حتی ممکن است با گذشت زمان بسته به محل دندان های شما کاهش یابد. اگر در پشت دهان شما قرار داشته باشد، دندان‌های شما در اثر جویدن فشار بیشتری را تجربه می‌کنند که می‌تواند باعث از کار افتادن سریع‌تر آن‌ها شود. برای کاهش خطر قرارگیری نامناسب، جراحی به متخصص در این زمینه نیاز دارد.

چگونه از شکست ایمپلنت دندان جلوگیری کنیم؟

اگرچه ایمپلنت‌های دندانی پتانسیل خراب شدن یا شکست را دارند، اما در صورت مراقبت مناسب می‌توانند تا پایان عمر باقی بمانند. اگر می خواهید از شکست ایمپلنت دندان جلوگیری کنید، باید هر روز مراقب بهداشت دهان و دندان باشید. در واقع، بهداشت مناسب دهان ممکن است عمر متوسط ​​ایمپلنت های دندانی را چندین سال افزایش دهد.

در حالی که بهداشت دهان و دندان نقش مهمی در حفظ ایمپلنت دندان شما ایفا می کند، عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر طول عمر ایمپلنت دندان تاثیر می گذارند. در این بخش پنج دلیل مهم و اصلی که باید برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان در نظر بگیرید برای شما آورده شده است.

طول-عمر-ایمپلنت-دندان

اقدامات بهداشت دهان و دندان

حفظ و مراقبت از ایمپلنت دندان به معنای پیروی از یک روال بهداشت دهان و دندان خوب است که شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. بهداشت دهان و دندان خوب همچنین به معنای مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی خود برای معاینه است.

ایمپلنت دندان

روش‌هایی که از دندان‌هایتان استفاده می‌کنید

اگر به سختی گاز می‌گیرید یا مواد مخصوصاً ترد را می‌جوید، ممکن است طول عمر ایمپلنت دندانی خود را کاهش دهید. استفاده از دندان‌ها برای باز کردن برخی چیزها یا برداشتن برچسب‌ها نیز می‌تواند بر طول عمر ایمپلنت دندان شما تاثیر منفی بگذارد.

کیفیت ایمپلنت و مهارت پزشک دندانپزشکی که بر آن نظارت کرده است

ایمپلنت دندانی با کیفیت بالا بیشتر از یک ایمپلنت ارزان ‌تر و بی کیفیت دوام خواهد داشت. در کنار بهترین دندانپزشک با تجربه بالا که می داند چگونه ایمپلنت را به طور ماهرانه قرار داده و نصب کند یک ایمپلنت دندان با کیفیت بالا می تواند برای چندین دهه برای شما دوام بیاورد.

محل کاشت ایمپلنت

ایمپلنت دندانی که در قسمت پشت دهان قرار دارد نسبت به ایمپلنت‌هایی که نزدیک‌ تر به جلوی دهان قرار می‌گیرند، فشار بیشتری را در اثر جویدن تحمل می‌کنند. به دلیل این افزایش ساییدگی و پارگی، ایمپلنتی که در پشت دهان شما قرار دارد به احتمال زیاد سریعتر از ایمپلنتی که در جلوی دهان شما قرار می گیرد شکست می خورد.

سلامت کلی دهان و شیوه زندگی شما

کسانی که سیگار می کشند یا به طور منظم مقادیر زیادی الکل مصرف می کنند، نسبت به کسانی که سیگار نمی کشند یا الکل نمی نوشند، در معرض خطر بیشتری برای شکست ایمپلنت دندانی قرار دارند. برای کمک به بهینه سازی طول عمر ایمپلنت دندانی، بهتر است قبل و بعد از کاشت ایمپلنت دندانی خود از کشیدن سیگار و نوشیدن زیاد الکل خودداری کنید. اگر به طور جدی از شیوه های سالم پیروی کنید و معاینات معمول دندانپزشکی را برنامه ریزی کنید، ممکن است طول عمر ایمپلنت دندانی خود را افزایش دهید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *