راهکارهای موثر در افزایش ماندگاری کامپوزیت ونیر دندان

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / راهکارهای موثر در افزایش ماندگاری کامپوزیت ونیر دندان
۴ دقیقه
ماندگاری-کامپوزیت-دندان
آنچه می خوانید...

امروزه بسیاری از افراد برای داشتن لبخندی زیبا و دندان هایی سفید اقدام به انجام روش هایی مانند کامپوزیت ونیر می کنند. اما سوالی که ممکن است پیش بیاید، این است که ماندگاری کامپوزیت ونیر دندان چقدر است؟ مهم است که بدانید انتخاب دندانپزشک با تجربه و رعایت مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر و بسیاری از عوامل دیگر که در ادامه به آن ها می پردازیم در افزایش طول عمر کامپوزیت ها تاثیر گذار هستند. در این مقاله، ما بررسی می‌کنیم که چه چیزی می‌تواند بر طول عمر روکش‌های دندانی اثر بگذارد. در ادامه با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات کاملی کسب کنید…

طول-عمر-کامپوزیت-ونیر
عمر-کامپوزیت-دندان
سفید-کردن-دندان-با-کامپوزیت

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یکی از روش های اصلاح طرح لبخند می باشد که با اصلاح فرم و رنگ دندان ها باعث افزایش جذابیت لبخند شما می شود. یکی دیگر از مواد رایج مورد استفاده برای ونیر ها، کامپوزیت بر پایه رزین است.

ونیرهای پرسلین

پرسلین رایج ترین ماده مورد استفاده برای ونیر ها می باشد و دلیل استفاده از آن: مواد نازک و شفاف است که نتیجه ای بسیار واقعی ایجاد می کند. ونیر های پرسلین به خاطر طول عمر شهرت دارند. بررسی‌های چندگانه Trusted Source در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که این ونیر ‌ها در اکثر موارد می‌توانند ۱۰ سال یا بیشتر دوام بیاورند. یک مطالعه منبع معتبر روی ۸۴ نفر با ونیر پرسلین نشان داد که ونیر ‌ها تا ۲۰ سال دوام می آورند. همان بررسی سال ۲۰۱۸ اشاره می‌کند که برخی تحقیقات طول عمر کمتری را برای ونیرهای پرسلین نشان داده‌اند. این ممکن است نتیجه استفاده از ونیرهای پرسلین روی دندان هایی باشد که از قبل به درستی آماده نشده اند. ونیرهای پرسلین ممکن است از نظر قیمت متفاوت باشند.

چه کسانی کاندیدای مناسب کامپوزیت ونیر هستند؟

ونیرها ممکن است گزینه خوبی باشند اگر دندان‌های شما:

  • خرد شده
  • تغییر رنگ داده است
  • شکسته

آیا ونیر ها بیشتر از تاج دندان crown ماندگاری دارند؟

بسته به وضعیت دندان‌هایتان، ممکن است در مورد فواید ونیرها در مقابل فواید تاج دندان تعجب کنید. یکی از عواملی که باید در نظر گرفت، ماندگاری است. انواع مختلفی از تاج دندان وجود دارد، اما همه آنها اساساً یک کلاهک برای دندان آسیب دیده هستند. آنها تمام یا بیشتر دندان را می پوشانند و می توانند از چندین ماده مختلف ایجاد شوند، از جمله:

  • پرسلین
  • فلزی
  • رزین کامپوزیت
  • ترکیبی از مواد مختلف

crowns ضخیم تر از ونیر هستند. آنها ۲ میلی متر هستند، در مقایسه با حدود ۱ میلی متر. از آنجایی که آنها بیشتر از یک دندان شما را می پوشانند، دندان ها کمتر در معرض پوسیدگی جدید قرار می گیرد. ونیرها فقط جلوی دندان را می پوشانند و اغلب روی هشت دندان جلویی اعمال می شوند.

طول عمر یک تاج می تواند متفاوت باشد. به گفته برخی پژوهش ها، بسته به ماده ای که استفاده می شود، روکش می تواند به طور متوسط ​​۵ تا ۱۰ سال دوام بیاورد.

ماندگاری-کامپوزیت
لبخند-جذاب
اصلاح-طرح-لبخند-با-کامپوزیت

عوامل موثر در طول عمر کامپوزیت ونیر

عوامل متعددی می توانند بر طول عمر نوع ونیری که انتخاب می کنید تأثیر بگذارند. بیایید نگاهی دقیق تر به آنچه که می تواند بر طول عمر ونیر تأثیر بگذارد بیاندازیم. وضعیت دندان های شخص قبل از گرفتن روکش ممکن است بر طول عمر تأثیر بگذارد.

مراجعه به دندانپزشک با تجربه: برای انجام کامپوزیت ونیر حتما باید به بهترین دندانپزشک مراجعه کنید تا از با کیفیت ترین مواد موجود در بازار و از تکنولوژی به روز دنیا برای انجام این کار استفاده نماید.

مواد روکش: ونیرهای پرسلین بیشتر از کامپوزیت ونیرها دوام دارند. با این حال، این گزینه ها گران تر هستند، بنابراین باید هزینه را با طول عمر مورد انتظار سنجید.

بهداشت دهان و دندان: رعایت بهداشت دهان و دندان واقعا مهم است. مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه برای افزایش طول عمر روکش ها بسیار مهم است. همچنین مهم است که هر ۶ ماه یک بار چکاپ و تمیز کردن دندان انجام دهید.

محافظت از دهان و دندان: اگر ورزش تماسی انجام می‌دهید، حتما از محافظ دهانی استفاده کنید تا از پارگی یا شکستن ونیرها محافظت کند.

دندان قروچه: دندان قروچه می تواند فشار زیادی بر روی ونیر های شما وارد کند. اگر در هنگام خواب مستعد دندان قروچه هستید، برای محافظت از ونیر های خود از نایت گارد استفاده کنید.

استفاده از دندان به عنوان ابزار: از دندان های خود برای باز کردن اشیایی که نمی توانید با دست یا ابزارهای دیگر باز کنید، استفاده نکنید.

از غذاهای سفت اجتناب کنید: از گاز زدن غذاهایی مانند آب نبات های سفت، یخ یا آجیل خودداری کنید.

نتیجه گیری

بسته به نوع ونیری که انتخاب می کنید و سایر عوامل سبک زندگی، طول عمر ونیر معمولاً بین ۵ تا ۱۰ سال طول می کشد. هنگام انتخاب نوع ونیر دندانی مناسب شما، باید چندین فاکتور از جمله هزینه کوتاه مدت و بلند مدت، طول عمر مورد انتظار ونیر ها و ظاهری که امیدوارید به دست آورید را بسنجید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *