طول درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / طول درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟
۶ دقیقه
طول-مدت-درمان-ایمپلنت
آنچه می خوانید...

دلایل مختلفی برای کاشت ایمپلنت دندان توسط افراد وجود دارد. برخی می خواهند ایمپلنت ها را جایگزین دندان هایی کنند که مدت ها پیش، از دست رفته اند یا به حفظ یا از بین بردن دندان های مصنوعی کمک کنند.
برخی دیگر از افراد ممکن است به ایمپلنت نیاز داشته باشند تا جایگزین دندانی شوند که اخیراً به دلیل پوسیدگی، بیماری لثه، عفونت یا آسیب کشیده شده است. در برخی موارد می توان دندان را کشید و ایمپلنت را بلافاصله در لثه قرار داد. طول درمان بسته به نوع روش کاشت متفاوت است. تعداد ایمپلنت‌های قرار داده شده، محل قرارگیری آن‌ها در دهان و اینکه آیا پیوند استخوان مورد نیاز است نیز می‌تواند بر مدت زمان درمان تأثیر بگذارد. اما مهم ترین سوالی که برای افراد پیش می آید این است که مدت زمان ایمپلنت دندان چقدر است؟ پروسه ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

حتما شنیده اید که ایمپلنت دندان ممکن است کمی طول بکشد و می تواند افراد را نسبت به انجام آن مردد کند، اجازه دهید. مراحل ایمپلنت را بررسی کنیم تا فکر و ایده بهتری از روند درمان داشته باشید.

مدت زمان ایمپلنت دندان

بازه زمانی کاشت ایمپلنت و دندان های جایگزین شده می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. قرار دادن یک ایمپلنت ممکن است حدود یک تا دو ساعت طول بکشد، قرار دادن چندین ایمپلنت قطعا زمان بیشتری خواهد برد. اما مهم است که به یاد داشته باشید که کل فرآیند ایمپلنت، از ابتدا تا انتها، می تواند چندین ماه طول بکشد.
اگر دندان به دلیل عفونت در ریشه یا لثه کشیده شده باشد، درمان ممکن است بیشتر طول بکشد. دندانپزشک ممکن است چند ماه پس از کشیدن دندان صبر کند تا عفونت از بین برود. همچنین، اگر قبل از کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان در فک باشد، پیوند استخوان انجام خواهد شد، که مدت زمان درمان بیمار را افزایش می دهد.

معاینه دندانپزشکی

برای پیشرفت هر چه بهتر پروسه ایمپلنت و حصول نتیجه مطلوب، حتما به بهترین دندانپزشک برای انجام این کار مراجعه کنید. قبل از شروع هر کاری، دندانپزشک بایستی یک معاینه جامع را برای بررسی کامل سلامت دهان و دندان انجام دهد. این امر می تواند شامل تصویر برداری با اشعه ایکس و احتمالاً اسکن سه بعدی باشد.
حتی اگر دندانپزشک نسبت به وضعیت دهان و دندان بیمار آشنایی داشته باشد، لزوم انجام این مرحله به این دلیل است که به جهت تایید سلامت لثه و استخوان فک شما برای انجام ایمپلنت و همچنین برای ایجاد یک برنامه درمانی که برای بیمار مناسب تر است، ضروری می باشد.

جراحی ایمپلنت

پس از اتمام معاینه جامع دهان و دندان، دندانپزشک بیمار را برای جراحی آماده می کند. در واقع جراحی اولین مرحله از فرآیند ایمپلنت است. دندانپزشک ایمپلنت تیتانیوم را در استخوان فک بیمار درست زیر لثه قرار می دهد. این جراحی معمولاً برای هر ایمپلنت حدودا یک الی دو ساعت به طول می انجامد.

پس از تکمیل این مرحله، اکثر دندانپزشکان حدودا ۳ ماه قبل از ترمیم نهایی جایگزینی دندان صبر می کنند. این پروسه ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما بایستی در نظر داشته باشید که دوره بهبودی برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن روش ایمپلنت دندان بسیار مهم است. بیماران باید صبر کنند تا زمان مورد نظر سپری شود، تا ایمپلنت در استخوان ادغام شده و توانایی انجام و ترمیم نهایی آن امکان پذیر شود.

طول-درمان-ایمپلنت-دندان

بهبودی پس از جراحی برای ایمپلنت

در ابتدا پس از جراحی، برخی از افراد، تورم، کبودی یا درد را تجربه خواهند کرد. مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان تاثیر زیادی روی نتیجه ایمپلنت دارد. این امر می تواند به میزان کاری که دندانپزشک برای قرار دادن ایمپلنت باید انجام دهد بستگی دارد، به خصوص اگر دندانی در این فرآیند باید کشیده شود. فاصله زمانی بین جراحی ایمپلنت و قرار گرفتن تاج دندان، بسیار مهم است. طول این مدت، بستگی به بهبود لثه و استخوان بیمار دارد. این دوره بهبودی معمولاً حدودا ۳ ماه است.

آیا بیمار در طول درمان دندان خواهد داشت؟

اگر دندان هایی که با ایمپلنت های دندانی جایگزین می شوند قابل مشاهده باشند، به احتمال زیاد بیمار می خواهد در طول دوره درمان، دندان موقتی داشته باشد. دندانپزشک می تواند دندان‌های جایگزین را در همان روزی که ایمپلنت انجام می‌ شود قرار دهد، یا ممکن است مجبور باشد چندین ماه صبر کنید تا وضعیت دهان بیمار بهبود یابد. برای جلوگیری از ایجاد فاصله بین دندان ها یا عدم وجود دندان، می تواند یک پروتز یا بریج موقت قرار داده شود.

آیا ایمپلنت ارزش صبر کردن را دارد؟

کاشت ایمپلنت دندان و قرار دادن دندان‌ های جایگزین معمولاً حداقل به دو مرحله نیاز دارد و می‌تواند بین شش هفته تا شش ماه متغیر باشد. ایمپلنت‌ ها، زمانی که به استخوان فک بیما متصل می‌شوند بخشی از آناتومی بیمار را تشکیل می دهند. این امر می تواند آنها را به اندازه دندان های سالم و طبیعی قابل اعتماد و کاربردی جلوه کند.

ایمپلنت-دندان-چقدر-طول-میکشد

کاشت ایمپلنت دندان و قرار دادن دندان‌ های جایگزین معمولاً حداقل به دو مرحله نیاز دارد و می‌تواند بین شش هفته تا شش ماه متغیر باشد. ایمپلنت‌ ها، زمانی که به استخوان فک بیما متصل می‌شوند بخشی از آناتومی بیمار را تشکیل می دهند. این امر می تواند آنها را به اندازه دندان های سالم و طبیعی قابل اعتماد و کاربردی جلوه کند.

پیوند استخوان چه تاثیری بر طول درمان دارد؟

اگر دندانپزشک به بیمار اعلام کند که استخوان کافی برای قرار گیری ایمپلنت وجود ندارد، ممکن است بتوان، استخوان را پیوند زد. این فرآیند پیوند استخوان نامیده می شود و معمولاً مدت زمان درمان بیمار را افزایش می دهد.
اگر استخوان فک بیمار کوچک شده باشد، ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشد. این امر می تواند زمانی اتفاق بیفتد که استخوان عفونت داشته باشد. به یاد داشته باشید که این روند، یک فرآیند طبیعی است. تحلیل استخوان می تواند زمانی اتفاق بیفتد که پس از، از دست دادن دندان، شکاف باقی بماند. همچنین با روند پیری طبیعی و افزایش سن رخ می دهد. فشار یک دندان مصنوعی بر روی لثه ها در حین جویدن باعث کاهش جریان خون شده که می تواند سرعت تحلیل استخوان را نیز افزایش دهد.
پیوند استخوان جزئی را می توان در همان روز کاشت ایمپلنت انجام داد. بسته به حجم استخوانی که از دست می‌رود، ممکن است لازم باشد ابتدا پیوند استخوان در یک مرحله جداگانه انجام شود. پس از پیوند استخوان، می توانید انتظار داشته باشید که چهار تا شش ماه صبر کنید تا استخوان با موفقیت بهبود یابد، قبل از اینکه ایمپلنت در فک خود قرار دهید. در صورت لزوم، می توان دندان های موقت ایجاد کرد‌.
پیوند استخوان پایه محکمی را فراهم می کند و نتیجه ایمپلنت را تا حد زیادی بهبود بخشیده و آن را قابل اعتماد می کند. اگر حجم استخوان شما نیاز به افزایش دارد، زمان بیشتری که برای بهبود کمیت و کیفیت آن در نظر گرفته می‌شود، معمولاً زمان مناسبی است.

منبع:

https://www.click4teeth.com/feature-articles/how-long-does-dental-implant-treatment-take/

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *