مراحل انجام کامپوزیت ونیر دندان چگونه است؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / مراحل انجام کامپوزیت ونیر دندان چگونه است؟
۶ دقیقه
کامپوزیت ونیر دندان
آنچه می خوانید...

کامپوزیت ونیر یکی از روش های محبوب و پرطرفدار برای اصلاح عیوب دندان و بهبود رنگ و فرم آن است. روکش کامپوزیت از نوع رزین سفید است که روی دندان قرار می گیرد و ظاهر دندان را بهبود می بخشد. مراحل کامپوزیت دندان تقریبا برای تمام افراد به شکل است. در این مطلب مراحل و نحوه انجام کامپوزیت ونیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مراحل کامپوزیت دندان

۱- انتخاب رنگ

یکی از مهم ترین مراحل کامپوزیت دندان، انتخاب رنگ و سایه آن است. کامپوزیت باید ظاهری طبیعی و رنگی همانند دندان های اصلی فرد داشته باشد، بنابراین اگر قصد دارید کامپوزیت انجام دهید، بهتر است در انتخاب رنگ آن حساسیت زیادی به خرج دهید.

موارد اولیه کامپوزیت برند ها و مارک های مختلفی دارد و هر برند طیف رنگی مخصوص به خود را به پزشک ارائه می دهد. برای انتخاب بهترین رنگ، پزشک معمولا فرد را راهنمایی کرده و رنگ های مناسب را به او پیشنهاد می دهد. همچنین ممکن است برای نواحی مختلف دندان، از سایه های مختلفی استفاده شود. ترکیب این سایه ها کنار هم یکی از تکنیک های مهم است که باید توسط بهترین دندان پزشک با مهارت بالا انجام شود.

کامپوزیت ونیر
کامپوزیت ونیر

نمونه کامپوزیت دکتر لیلا سحابی

رنگ دندان ها با توجه به منبع نور متفاوت است. رنگی که از دندان ها دیده می شود در نور طبیعی و یا نور مصنوعی با یکدیگر متفاوت است. همچنین رنگ دندان ها زمانی که خشک هستند، با حالت طبیعی متفاوت است؛ بنابراین بسیار مهم است که پزشک رنگ طبیعی متناسب با دندان فرد را تشخیص دهد.

۲- آماده سازی دندان

آماده سازی دندان یکی از مهم ترین مراحل کامپوزیت ونیر است. قبل از هر چیز لازم است تا دندان های فرد کاملا تمیز شده و جرم گیری شده باشند. در این مرحله دندان ها پولیش داده می شوند و هرگونه جرم از سطح آنها برداشته می شود. اگر منفذی در دندان ها وجود داشته باشد، ابتدا لازم است تا این منافذ پاکسازی و تمیز شوند.

اگر یک یا چند دندان فرد پوسیده باشد، لازم است تا پزشک ابتدا این پوسیدگی ها را ترمیم کند. کامپوزیت بر خلاف لمینت نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد، اما طبیعی است که اگر دندان از قبل دارای پوسیدگی باشد، برای ترمیم نیاز به تراش دادن دارد.

فیلم مراحل انجام کامپوزیت ونیر دندان

۳- اسید شویی قبل از کامپوزیت

اسید شویی یا متخلخل کردن سطح دندا، شروع مراحل اصلی کامپوزیت است. در این مرحله از یک ژل مخصوص استفاده می شود. این ژل در سرنگ های کوچک قرار دارد و حاوی ۳۰ الی ۴۰ درصد فسفریک اسید است. دندان پزشک این ژل را روی سطح دندان قرار داده و پس از ۱۵ ثانیه کاملا شستشو می دهد. به این ترتیب سطح دندان کاملا برای انجام کامپوزیت و پیوند دندان با رزین آماده می شود.

روند انجام اسید شویی با درد همراه نیست و آسیبی به دندان و لثه شما وارد نخواهد شد. در هنگام اسید شویی، پزشک چشم های شما را با عینک می پوشاند تا اسید به چشم های شما آسیب نرساند.

کامپوزیت ونیر دندان مراحل
کامپوزیت ونیر دندان مراحل

۴- قرار دادن کامپوزیت روی دندان

در این مرحله مواد کامپوزیت با استفاده از یک برس کوچک اپلیکاتور بصورت یک لایه نازک روی دندان قرار داده می شود. سپس کاتالیست های موجود در عامل پیوند دهنده با استفاده از نور لیزر سفت می شوند. معمولا تابش لیزر بین ۱۰ تا ۲۰ ثانیه زمان می برد.

۵- فرم دهی رزین

فرم دهی کامپوزیت یکی از مراحل مهم است که در ظاهر آن تاثیر بسیاری دارد و باید با مهارت و دقت بالایی انجام گیرد. لایه گذاری کامپوزیت، شکل دادن به آن، پوشاندن عیوب دندان و ایجاد پیوند بین لایه های پیوند دهنده و کامپوزیت در این مرحله انجام می گیرند. شکل دهی به کامپوزیت باید بطور حرفه ای و مطابق با خواست فرد انجام گیرد.

۶- سفت کردن کامپوزیت

در این مرحله با استفاده از لیزر، پیوند بین کامپوزیت و عامل پیوند دهنده مستحکم می شود. معمولا هر دندان به مدت ۱۰ تا ۴۰ ثانیه در معرض تابش لیزر قرار می گیرد. پس از این مرحله ضخامت دندان ها افزایش پیدا می کند و در نهایت اگر ضخامت دندان مورد قبول پزشک نباشد، از تکینک لایه گذاری استفاده می شود.

تکنیک لایه گذاری کامپوزیت چیست؟

در تکنیک لایه گذاری، کامپوزیت بصورت لایه لایه روی دندان قرار می گیرد و هر لایه بصورت جدا گانه سفت شده و شکل می گیرد.

مراحل کامپوزیت دندان

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان که باید رعایت کنید

این تکنیک به پزشک این امکان را می دهد تا به جای کار کردن روی توده ای بزرگ از مواد بصورت جزئی و دقیق تر روی آنها کار کند و شکل و ضخامت هر لایه را تظیم کند. تکنیک لایه گذاری همچنین در رنگ، زیبایی و شفافیت دندان های کامپوزیت شده نیز تاثیر بسزایی دارد.

۷- پولیش کردن دندان

در این مرحله، پس از لایه گذاری و سفت شدن کامپوزیت، پزشک سطح دندان ها را با استفاده از سمباده یا دیسک های مخصوص تراش می دهد تا شکل و درخشش دندان همانند شکل دندان طبیعی شود. در این مرحله فرد می تواند دندان های خود را در آینه ببیند و در صورت تمایل به تغییر، فرم دلخواه خود را با پزشک مطرح کند.

تست گاز زدن با دندان

در این مرحله، پزشک نحوه گاز زدن فرد را بررسی می کند تا در صورت غیر طبیعی بودن آن، دندان ها را تراز و مشکل را برطرف کند. به این منظور یک کاغذ کاربنی بین دندان های فرد قرار گرفته می شود و فرد باید دندان های خود را به آرامی به آن فشار دهد.

عکس کامپوزیت دندان
نمونه کامپوزیت ونیر دندان
نمونه کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت دندان فاصله دار

یکی از کاربرد های کامپوزیت، پر کردن فاصله بین دندان است. فاصله دندان برخی افراد بیش از حد زیاد است و این امر موجب می شود تا دندان ها نا منظم به نظر برسند. مراحل کامپوزیت دندان فاصله دار مطابق مراحل ذکر شده در بالا است؛ با این تفاوت که در مرحله آماده سازی دندان، تغییراتی در دندان ایجاد می شود و در مراحل بعدی، فاصله بین دندان ها با کامپوزیت پر می شود.

کلام آخر

کامپوزیت دندان یکی از روش های پر طرفدار است و می تواند تغییرات مطلوبی را برای فرد به همراه داشته باشد. کامپوزیت نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد و باید توسط پزشک با تجربه انجام شود، بنابراین لازم است تا در انتخاب پزشک خود دقت کافی را به خرج دهید. برای دریافت مشاوره و هزینه های کامپوزیت، بهتر است با یک دندان پزشک خوب مشورت کنید.

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *