کامپوزیت ونیر دندان چه مزایایی دارد؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / کامپوزیت ونیر دندان چه مزایایی دارد؟
۶ دقیقه
مزایا-و-معایب-کامپوزیت
آنچه می خوانید...

دنیای دندانپزشکی در چند دهه‌ی گذشته تغییرات چشمگیری داشته است. از آنجایی که هر روز بهداشت دهان و دندان بیشتر مورد اهمیت قرار می‌گیرد، روش‌های مورد استفاده در خدمات دندانپزشکی هم پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند. ناگفته پیداست که دندان‌های سفید، درخشان، مرتب و سالم هم موقع صحبت کردن و هم در هنگام لبخند زدن می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس فرد شود بنابراین این روزها افراد به دنبال روش های مختلف جهت اصلاح مشکلات دندانی از قبیل رنگ زرد و نامرتبی دندان‌ها هستند و روش‌های مختلفی در این مسیر وجود دارد که یکی از آن‌ها کامپوزیت ونیر دندان می‌باشد. مزایای کامپوزیت ونیر دندان بسیار زیاد است و این روش می تواند شکستگی، لب پریدگی، لکه، زردی و سایر مشکلات مربوط به دندان را برطرف نماید.

کامپوزیت ونیر دندان، یکی از روش‌های محبوب از لحاظ مبحث دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود. در ادامه توضیحاتی راجع به این روش و مزایا و معایب آن گفته خواهد شد.

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

در گذشته هدف از انواع درمان‌ها ترمیم و حفظ دندان‌های فرد بود و در صورت از دست دادن دندان، کاشت دندان یا پروتز متحرک جهت کمک به فرآیند جویدن و راحتی او انجام می‌شد، اما در سال‌های اخیر با انواع مراقبت‌هایی که از کودکی روی دندان‌ها انجام می‌شود، دیگر دستیابی به دندان‌های سالم کار دشواری نبوده و موضوعی که اکنون افراد به دنبال آن هستند جدا از سلامت دندان، زیبایی آن می‌باشد.

ونیر اصطلاحی است که برای تعریف تغییرات دائمی جهت اصلاح نقایص دندانی به کار برده می‌شود. ونیر معمولاً از جنس پرسلین یا کامپوزیت رزین ساخته می‌شود و به سطح جلویی دندان چسبانده می‌شوند. ونیر به عنوان راه‌حلی دائمی جهت مشکلات دندان استفاده می‌شود. کامپوزیت ونیر دندان باعث افزایش زیبایی و سفیدی دندان ها شده و می تواند بسیاری از مشکلات ظاهری دندان را رفع نماید.

مزایای-کامپوزیت-ونیر-دندان
مزایای-کامپوزیت-دندان
معایب-کامپوزیت-دندان

در چه مواردی از ونیر استفاده می‌شود؟

افراد بنا به دلایل مختلفی از ونیر استفاده می‌نمایند. برخی از افراد تنها به جهت زیبایی و اصلاح طرح لبخند از ونیر استفاده می‌نمایند و برخی بنا به دلایل پزشکی و جهت اصلاح نواقصی که در آینده ممکن است آسیب‌زا باشند، ونیر را انتخاب می کنند.

برخی از دلایل رایج برای استفاده از ونیر عبارتند از:

 • رنگ زرد دندان
 • شکستگی‌ها
 • ترک خوردگی
 • نامرتب بودن و کج بودن بعضی دندان‌ها
 • آسیب دیدن مینای دندان

برای تمام مواردی که در بالا ذکر شد ونیر راه حل مناسب و مقرون به صرفه‌ای است که می‌تواند ظاهر دندان‌های شما را بهبود ببخشد و سلامت دندان‌های شما را در آینده تضمین کند. زمانی که ونیر را به عنوان یک گزینه‌ی دندانپزشکی انتخاب می‌کنید باید نسبت به مزایا، معایب و تفاوت در انواع آن آشنا باشید. در ادامه این موارد توضیح داده خواهند شد.

تفاوت انواع مختلف ونیر

دو نوع مختلف از ونیر وجود دارند: کامپوزیت ونیر و پرسلین ونیر

 • کامپوزیت ونیرها به این دلیل بیشتر مورد توجه هستند که تنها در یک جلسه دندانپزشکی قابل انجام هستند و قیمت کمتری دارند.
 • ونیرهای ساخته شده از کامپوزیت ممکن است کمتر از ونیرهای پرسلین دوام داشته باشند.
 • پرسلین ونیر در لابراتوآر ساخته می‌شود و احتیاج به زمان بیشتری برای چسبانده شدن روی دندان شما دارد. حداقل به دو بار مراجعه به دندانپزشکی نیاز است.
 • با وجود اینکه پرسلین ونیر پر هزینه‌تر است اما طول عمر بیشتر نسبت به کامپوزیت دارد، در نتیجه هزینه‌ای که اکنون خواهید داشت در دراز مدت به سود شما خواهد بود.
 • رنگ پرسلین ونیر نسبت به کامپوزیت ونیر در طولانی مدت تغییرات زیادی نخواهد داشت.

مزایای استفاده از کامپوزیت ونیر

مزایای کامپوزیت ونیر دندان عبارتند از:

 • بازگرداندن رنگ طبیعی دندان
 • اصلاح شکل ظاهری دندان
 • شفافیت دندان
 • ظاهر زیبا و طبیعی
 • در مقایسه با روکش و دیگر روش‌ها، دندان کمتر تراشیده می‌شود.
 • روکش های پرسلن در برابر لکه مقاوم‌تر هستند.
 • به دلیل استفاده از چسب، ونیرها به خوبی روی دندان ثابت می‌شوند.

ونیر
ونیر-دندان
مزایای-استفاده-از-کامپوزیت-ونیر

معایب کامپوزیت ونیر

در کنار مزایای کامپوزیت ونیر دندان، ممکن است معایبی نیز وجود داشته باشد. البته مهم نتیجه کار می باشد که کامپوزیت ونیر به دلیل نتایج موثری که دارد، مزایای آن بیشتر از معایب می باشد.

 • هزینه‌ی بیشتری نسبت به پر کردن و روکش کردن دارند
 • زمان بیشتری نسبت به سایر روش‌ها نیاز است
 • این فرآیند برگشت‌پذیر نمی‌باشد
 • ممکن است نسبت به نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس شوید
 • ممکن است ونیر از جای خود خارج شود
 • با وجود ونیر همچنان ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوید

مراحل انجام ونیر

کامپوزیت ونیر دندان شامل مراحل مختلفی است که منجر به ایجاد دندان های زیبا و جذاب می شود. در ادامه به توضیح این مراحل می پردازیم. در ابتدا ویدئویی از مراحل این روش که توسط دکتر لیلا سحابی، جراح و دندانپزشک انجام شده است را ملاحظه فرمایید:

معاینه و طرح اولیه درمان

در اولین جلسه دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند تا از سلامت آن‌ها مطمئن شود و معاینات لازم را انجام می دهد تا مشخص شود آیا شما کاندید مناسبی جهت ونیر دندان هستید یا نه. بعد از شما می خواهد یک عکس رادیوگرافی از دندان خود تهیه نمایید.

آماده‌سازی دندان

در این مرحله مقداری از سطح دندان شما تراشیده خواهد شد، این سطوح بعداً با ونیر پر خواهند شد. سپس از دندان‌های شما قالب تهیه خواهد شد. ممکن است از روکش های موقت تا آماده شدن ونیرها استفاده شود.

چسباندن ونیر

قبل از اینکه ونیر روی دندان شما چسبانده شود دندانپزشک ابتدا آن را به صورت موقت روی دندان قرار می‌دهد تا رنگ و تناسب آن را روی دندان‌های شما بررسی کند. در این مرحله اگر ونیر مشکلی داشته باشد دندانپزشک آن را اصلاح می نماید. بعد از اینکه تمام مراحل به خوبی انجام شد ونیرها روی دندان شما چسبانده می‌شوند.

ماندگاری کامپوزیت ونیر دندان

اینکه ونیرها چه طول عمری دارند کاملاً بستگی به این دارد که شما چگونه از آن‌ها مراقبت می‌نمایید اما به طور معمول، ونیرهای کامپوزیت بین ۵ تا هفت سال و ونیرهای پرسلن بین ۱۰ تا ۱۵ سال و گاهی اوقات بیشتر دوام خواهند داشت.

بعد از انجام ونیر باید بهداشت دهان و دندان مانند سابق و حتی بیشتر از سابق ادامه داشته باشد، حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید تا طول عمر کامپوزیت دندان افزایش یابد.

منابع:
https://fortsondentistry.com/blog/what-are-veneers/

What Is Dental Veneer?

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *