هر آنچه باید درباره پولیش دندان کامپوزیت شده بدانید

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / هر آنچه باید درباره پولیش دندان کامپوزیت شده بدانید
۵ دقیقه
قیمت-پولیش-کامپوزیت-دندان
آنچه می خوانید...

کامپوزیت، یک قطعه نازک از رزین کامپوزیت تراش خورده است که به منظور تغییر رنگ دندان‌ها، تراز کردن آن‌ها و زیبایی ظاهری دندان‌ها به قسمت جلوی دندان چسبانده می‌شود. مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان از اهمیت بالایی برخوردار است و حتما باید به درستی انجام شود تا دندان ها زیبایی خود را حفظ کنند. پس از نصب کار کامپوزیت روی دندان ها، در مرحله آخر پولیش دندان کامپوزیت شده با هدف اصلاح جزئیات دندان انجام می شود، همچنین در صورت نیاز، چند وقت یکبار باید برای انجام پولیش دندان بعد از کامپوزیت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

در این مقاله به بررسی کامل پولیش دندان کامپوزیت شده می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کنید.

پولیش-دندان-کامپوزیت-شده

پولیش دندان کامپوزیت شده چیست؟

کانتورینگ، فینیشینگ و پولیش از مهمترین مراحل پس از کامپوزیت هستند که در دوام و طول عمر کامپوزیت‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار هستند که هر روز با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدتری برای انجام آن‌ها ایجاد می‌شود. کامپوزیت‌هایی که خوب انجام نشده‌اند می توانند مشکلات زیادی مانند تجمع پلاک دندانی، فرسایش، تحریک لثه و پوسیدگی‌ها مکرر ایجاد کنند. پولیش دندان بعد از کامپوزیت باعث صاف شدن ودرخشندگی سطح کامپوزیت دندان می شود و سبب از بین رفتن جرم دندانی می شود. همچنین باعث محافظت از مینای دندان شده و از بروز بیماری های مربوط به لثه، ریشه دندان و … جلوگیری می کند.

مزایای پولیش دندان کامپوزیت شده چیست؟

پولیش دندان نه تنها باعث صیقل و جلا دادن دندان‌های کامپوزیت شده می‌شود، بلکه باکتری‌ها، لکه‌ها و پلاک‌های دندانی را نیز از بین می‌برد. این روش کاملاً بدون درد بوده و بلافاصله پس از انجام باعث تمیزی و صاف شدن دندان‌ها می‌شود.

مراحل انجام پولیش دندان کامپوزیت شده

ابتدا دندان‌پزشک نواقص ظاهری یا مشکلاتی که در کامپوزیت قبلی وجود داشت را بررسی می نماید. اگر کامپوزیت‌های قبلی به طور کامل انجام شده باشد، می‌توان کامپوزیت را با حفظ ظاهر ونیر قبلی تغییر شکل داد، البته به دلیل وجود ترک یا آسیب‌های دیگری که ممکن است در سطح کامپوزیت ایجاد شده باشد انجام این کار نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد. برای بازسازی، کامپوزیت به مقدار مناسب برای شکل‌گیری مواد استفاده می‌شود و با استفاده از برس لایه ای از کامپوزیت در کیت‌های کامپوزیت شکل می‌گیرد.

پس از متصل شدن کامپوزیت به مینای دندان از سندپلاست برای پولیش و سپس از اسیدفسفریک به مدت ۳۰ ثانیه جهت شستشو استفاده می‌شود.

پس از سفت شدن سطح روکش کامپوزیت، مرحله‌ی پرداخت یا فینیشینگ آن باید انجام شود. تعیین خطوط اولین مرحله می‌باشد. سپس سطوح جلوی دندان برجسته می‌شود. برای ایجاد سطحی صاف از سنگ آرکانزاس جهت ایجاد سطوحی صاف‌تر استفاده می‌شود. این مرحله در زمانی بسیار کوتاه انجام می‌شود. پس از این مرحله، از ابزاری مخصوص جهت پولیش کامپوزیت دندان استفاده می‌شود.

پولیش-دندان-بعد-از-کامپوزیت

تکنیک‌های مورد استفاده در پولیش کامپوزیت

تکنیک دو مرحله‌ای و چند مرحله‌ای از تکنیک های مورد استفاده در پولیش کامپوزیت هستند که در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت:

تکنیک یک مر‌حله‌ای

این روش با استفاده از پولیش الماس برای کاهش زمان آماده‌سازی استفاده می‌شود. در این روش کانتورینگ، فینیشینگ و پولیش همگی توسط یک وسیله انجام می‌شوند و به همین جهت به آن روش تک مرحله‌ای می گویند.

تکنیک چندمرحله‌ای

در این روش برای هرکدام از مراحل کانتورینگ، فینیشینگ و پولیش از ابزراهای مختلفی استفاده می‌شود. نتایجی که در روش چند مرحله‌ای حاصل می‌شوند از لحاظ دوام بسیار بهتر از پولیش تک مرحله ای می‌باشد.

هزینه پولیش دندان

هزینه پولیش ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلف، متغیر باشد. هزینه حدودی برای پولیش دندان کامپوزیت شده در سال ۱۴۰۱، حدود ۵۰۰ هزار تومان تخمین زده شده است.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

بعد از کامپوزیت کردن دندان‌ها لازم است تا مراقبت‌هایی از آن‌ها صورت بگیرد تا باعث افزایش طول ماندگاری آن‌ها شود.  4 اقدام مهم در حفاظت از کامپوزیت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

  • از خمیردندان‌های ساینده خودداری نمایید: اگرچه کامپوزیت مقاومت و ماندگاری بالایی دارد اما باید از استفاده مواد ساینده روی آن ها خودداری شود. موادی که در خمیردندان‌های ذغالی، خمیردندان‌های سفیدکننده و یا پودرهای سفیدکننده استفاده می‌شود می‌تواند باعث خراش سطح کامپوزیت شده و در نتیجه تجمع لکه سریعتر انجام خواهد و ظاهر براق کامپوزیت در مدت زمان کمتری از بین خواهد رفت. برای جلوگیری از این مشکلات از خمیرندان‌های معمولی یا خمیرداندان‌های سفیدکننده روزانه که دندان‌پزشک شما معرفی می‌کند استفاده نمایید.
  • از نوشیدن و خوردن غذاهایی که باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شود خودداری نمایید: هر غذا و نوشیدنی که می‌تواند روی دندان‌های شما ایجاد لکه کند می‌تواند باعث ایجاد لکه روی کامپوزیت‌ها نیز شود. پس از نوشیدن قهوه، چای و مواد این‌چنینی دهان خود را آب بکشید یا اینکه این نوشیدنی‌ها را با نی استفاده نمایید. لکه‌های نیکوتین خیلی سریع روی کامپوزیت‌ها باعث ایجاد لکه می‌شود، اگر سیگاری هستید قبل از کامپوزیت با دندان‌پزشک خود مشورت نمایید تا از کامپوزیت‌های پرسلین که در مقابل لکه مقاوم‌تر هستند برای شما استفاده نماید.
  • حفاظت از کامپوزیت‌ها: شاید کامپوزیت‌ها ظاهری بسیار عالی داشته باشند اما به اندازه مینای دندان‌های طبیعی شما مقاوم نیستند. اگر دچار دندان قروچه هستید یا اینکه فک خود را زیاد فشار می دهید شاید بهتر باشد از آتل‌های محافظ (طی روز یا شب) استفاده نمایید.
  • پولیش کامپوزیت‌ها هر ۶ تا ۱۲ ماه: همان‌طور که دندان‌های طبیعی برای برداشتن جرم‌ها ها و لکه ها و روشن شدن لکه‌ها به جرم‌گیری احتیاج دارند، دندان های کامپوزیت شده هم جهت حفظ سطح صاف و براق و رنگ سفیدشان به پولیش احتیاج دارند که معمولاً سالی دوبار انجام می‌شود. پولیش باعث می‌شود تا مشکلاتی که در دندان های کامپوزیت شده ممکن است ایجاد شود مانند ساییدگی، التهاب لثه، پوسیدگی مکرر و دیگر نقص‌هایی که در طولانی مدت ممکن است ایجاد شود به حداقل سطح ممکن خود برسد.

منابع:

https://www.platinumsmiledental.com.au/how-to-look-after-your-composite-resin-veneers-4-great-tips/

https://ilovefittingroom.com/how-is-composite-veneer-polishing-done/

https://www.platinumsmiledental.com.au/how-to-look-after-your-composite-resin-veneers-4-great-tips/

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *