آیا می توان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد؟

دکتر لیلا سحابی / خدمات زیبایی دندان / آیا می توان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد؟
۵ دقیقه
کامپوزیت دندان های روکش شده
آنچه می خوانید...

امروزه راهکار های مختلفی برای زیبایی و ترمیم دندان ها ابداع شده و روش های دندان پزشکی متفاوتی وجود دارد که به کمک آنها می توانید فرم، عیوب و ظاهر دندان های خود را اصلاح کنید. کامپوزیت و روکش دندان از جمله این روش ها هستند که هر کدام از آنها کاربرد و کارایی مخصوص به خود را دارند. اگر دندان های شما روکش شده است و قصد دارید کامپوزیت انجام دهید، ممکن است برای شما سوال باشد که آیا می توانید روی دندان روکش شده، کامپوزیت نصب کنید؟ در ادامه این مطلب به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

کامپوزیت دندان روش شده

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر دندان نوعی روکش از جنس رزین است که روی سطح دندان قرار می گیرد و علاوه بر روشن کردن رنگ دندان، عیوب ظاهری دندان را اصلاح کرده و در صورت وجود ترک خوردگی و آسیب دیدگی دندان، آن را ترمیم می کند. در روش کامپوزیت دندان نیاز به تراشیده شدن دندان نیست و پروسه نصب کامپوزیت معمولا در طی یک جلسه انجام می شود. این روش امروزه یکی از پر طرفدار ترین خدمات زیبایی دندان محسوب می شود.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان نوعی پوشش است که روی دندان ها را فرا می گیرد. روکش برای دندان هایی که به شدت پوسیده و حساس شده اند مناسب است و می تواند از گسترش پوسیدگی جلوگیری و از دندان ها محافظت کند. برای نصب روکش، مقداری از دندان تراش داده می شود و روکش به جای تاج دندان نصب می شود. برای نصب روکش ابتدا لازم است تا فرد به پزشک مراجعه کرده و از دندان های او قالب گیری شود. در جلسه دوم مراجعه، قالب آماده شده در آزمایشگاه روی دندان فرد نصب می شود.

مشاوره انلاین دکتر لیلا سحابی

مقایسه مزایا و معایب روکش و کامپوزیت

  • هزینه کامپوزیت ونیر نسبت به روکش دندان پایین تر است
  • کامپوزیت به راحتی روی دندان نصب می شود و معمولا طی یک جلسه انجام می گیرد
  • کامپوزیت برای نصب، به تراشیدن دندان نیازی ندارد و به مینای دندان آسیب وارد نمی کند
  • کامپوزیت دوران نقاهت خاصی ندارد
  • روکش استحکام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد و مقاومت آن در برابر شکسته شدن و ترک خوردن از کامپوزیت بیشتر است
  • کامپوزیت بیشتر جنبه درمانی دارد اما روکش دندان از دندان ها محافظت می کند و برای بهبود پوسیدگی مفید است
  • ماندگاری و طول عمر روکش نسبت به کامپوزیت بیشتر است. کامپوزیت معمولا ۵ الی ۶ سال دوام دارد اما روکش ممکن است تا ۱۵ سال روی دندان باقی بماند

آیا می توان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد؟

اگر دندان های شما روکش است و قصد دارید از کامپوزیت استفاده کنید، احتمالا برایتان سوال است که آیا این کار ممکن است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نمی توان کامپوزیت را روی دندان های روکش شده نصب کرد. کامپوزیت دندان باید روی مینای دندان نصب شود و امکان چسبیدن آن روی روکش وجود ندارد. پس از نصب کامپوزیت روی روکش، کامپوزیت بعد از مدت کوتاهی از دندان جدا خواهد شد.

مشکل این جاست که اکثرا افراد یک یا چند دندان خود را روکش می کنند و اگر در آینده قصد کامپوزیت کردن سایر دندان های روکش نشده را داشته باشند، ممکن است رنگ کامپویت با روکش متفاوت باشد. افرادی که با این مشکل مواجه هستند می توانند رنگ کامپوزیت خود را مطابق با رنگ روکش انتخاب کنند تا دندان هایشان دو رنگ نشود.

همچنین اگر رنگ روکش های خود را دوست ندارید و قصد دارید تا رنگی سفید تر یا متفاوت تر را انتخاب کنید، بهتر است همزمان یا کامپوزیت کردن دندان، روکش ها را تعویض کنید. به این منظور لازم است تا دندان پزشک دندان های شما را بررسی کند و شما را در انتخاب رنگ و سایز مناسب برای روکش ها و کامپوزیت راهنمایی کند.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب کنیم؟

تفاوت نحوه مراقبت از روکش و کامپوزیت

خوشبختانه نحوه مراقبت از کامپوزیت و روکش تفاوت چندانی ندارد و این موضوع باعث می شود تا افراد بتوانند روکش و کامپوزیت را همزمان داشته باشند. حفظ بهداشت دهان و دندان، استفاده از نخ دندان، مسواک زدن منظم و استفاده از دهان شویه از جمله روش های مراقبتی از کامپوزیت است که باید برای روکش نیز انجام شود. جویدن خوراکی های سفت، جویدن ناخن و دندون قروچه از کار هایی است که می تواند هم به روکش و هم به کامپوزیت آسیب برساند.

پرسش های متداول

دکتر لیلا سحابی

جراح دندانپزشک
فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران
دارای سرتیفیکیت زیبایی از دکتر فیلیپه بزرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *